AMD Strela

 

Култура

Општинската изборна комисија за "Kонкурс за избор на најдобра фотографија со мотиви од Дојран и Дојранско езеро", по долга и тешка…

Повеќе

Денес, 27 септември, 2013 година, во просториите на Дом на АРМ во Струмица ќе се одржи промоцијата на збирката поезија „Староста мож

Повеќе

Во Центарот за култура ,, Ацо Караманов,, во Радовиш се одржа промоција на брошурата “Радовишки марифети на трпеза” - којa е во издание…

Повеќе

Со настап на повеќе од 200 учесници на 27-ми септември во Охрид ќе се одржат 25. Охридски староградски средби. На годинешното фестивалско…

Повеќе

Вечерва во Гевгелија ќе биде отворена изложба на уметниците - учесници на Светска галерија на цртеж на Остен - Биенале на наградени…

Повеќе

Актерот Нико Горшич од Словенија е добитник на наградата за високо актерско остварување на дваесет и првото издание на Фестивалот на…

Повеќе

Започна трката за единствената награда за високо актерско остварување која го носи името на великанот на македонското глумиште ,, Ристо…

Повеќе

Програма на 21 Фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“...

Повеќе

Претставата „Хеда Габлер“ во режија на Звезда Ангеловска на народниот театар од Битола, ќе ја отвори фестивалската сцена на 21 издание…

Повеќе

На 07-ми септември (сабота) од 12:00 до 14:00 часот на градскиот плоштад во Струмица, 20 дечиња со посебни потреби ќе имаат можност…

Повеќе

Никола Маџиров учествува на меѓународниот книжевен фестивал во Малта кој викендов се одржува во градот Валета. Неговите песни ќе се…

Повеќе

Во чест на големиот христијански празник ,, Успение на Пресвета Богородица,, во селото Секирник во општина Босилово се одржa четвртата…

Повеќе

Синоќа во домот на култура во Копривницки Иванец КУД "Танец" од Миравци се претстави пред публиката во Копривница. Со изведбитена…

Повеќе

Вечерва, сабота и недела со почеток во 21 часот, во организација на Тивериополската филмска алијанса ќе бидат прикажани неколку интересни…

Повеќе

Заврши јубилејната, 50-та меѓународна струмичка ликовна колонија. За 15 дена 19 автори автори од повеќе европски земји создадоа над…

Повеќе

Утревечер во летната сцена на Амфитеатарот во Струмица, во рамките на програмата на „Струмица опен фестивал“, со почеток во 21 часот…

Повеќе

Вчеравечер во хотелот Аполонија во Гевгелија во 21 часот беше отворена изложба на канадскиот уметник со македонско потекло Мајкл Клос.…

Повеќе

Во рамките на научно културната средба "Десет дена Крушевска република", вчера, на 8 август пред крушевчани со своја програма  се претстави…

Повеќе

„Од ова место сакам да го изразам моето големо задоволство што денеска на овој голем празник играорци од повеќе културно уметнички…

Повеќе

Вчера, на 5 август во Гевгелија, пред многубројните љубители на ликовната уметност, во фоајето на Народниот театар во Гевгелија беше…

Повеќе

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK