AMD Strela
River Soft

 

Култура

Градоначалникот на општина Гевгелија Иван Франгов ги прими членовите на Градскиот мешан хорр „Гортинија“, кој е добитник на наградата…

Повеќе

Членовите на КУД ,,Гоце Делчев,, од Босилово преку десетдневна турнеја го презентираа македонскиот фолклор во соседна Бугарија

Повеќе

Со доделувањето на наградите, синоќа заврши дваесетото јубилејно издание на меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“

Повеќе

Никола Маџиров ја доби значајната европска книжевна стипендија „Маргерит Јурсенар“ за 2013 година, под покровителство на Генералниот…

Повеќе

Наградата Ристо Шишков за најдобро актерско остварување му припадна на Никола Ристановски за улогата Молиер во преставата ,,Животот…

Повеќе

Новиот лауреат на фестивалот на камерен театар ,,Ристо Шишков,, ќе биде познат утре.

Повеќе

Новите дела создадени во рамките на последното, 49 издание на меѓународната струмичка ликовна колонија и официјално беа претставени…

Повеќе

Со преставата ,,Животот на Молиер,, на МНТ, почна јубилејното 20 то издание на ФКТ ,,Ристо Шишков,, во Струмица на којќе учествуваат…

Повеќе

Околу седумдесет актери од 15 претстави годинава влегуваат во трка за единствената награда за високо актерско остварување која го носи…

Повеќе

Се е подготвено за јубилејното 20-то издание на фестивалот на камерен тeатар,, Ристо Шишков,,

Повеќе

По читањата на фестивалот „Муртон“ во Грац во Австрија на Фестивалот на поезија и вино во Птуј во Словенија, Никола Маџиров ќе има…

Повеќе

Завршија 36-те Дојрански ракувања , манифестација која со своите содржини, понуди подобра културна забава за гостите за ова летна…

Повеќе

Русалиите повторно се собраа во Секирник, на третата по ред средба на русалии, единствените играорци во земјата кои ја негуваат и презентираат…

Повеќе

Гевгелија изминатиов викенд беше во знакот на интернационалниот мултимедијален „Бош-фестивал“.

Повеќе

Како резултат на успешната соработка меѓу Струшките вечери на поезијата и општина Гевгелија и годинава поетите-учесници на годинашните…

Повеќе

Под покровителство на Општина Дојран во понеделник (27.08.2012)по вторпат ќе се приреди карневалско дефиле наречено "Дојранска Карневалска…

Повеќе

Во понеделник во чест на големиот христијански празник ,, Успение на Пресвета Богородица,, во селото Секирник ќе биде организирана…

Повеќе

Стартуваше 4.издание на мултимедијалниот арт фестивал БОШ со Групна изложба на скулптури и инсталации во гевгелиската Стара Чаршија.

Повеќе

Познатиот фолклорист Иван Котев го промовираше зборникот на македонски народни поговорки од струмичкиот регион насловен ,,Мудроста…

Повеќе

Над 60 нови дела работени во повеке различни техники беа создадени во изминатите 15 дена на 49 то издание на мегународната струмичка…

Повеќе

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK