AMD Strela

 

Култура

Познатата српска актерка Татјана Тања Бошковиќ ја доби наградата „Ристо Шишков“ на годинашново издание на фестивалот за високо актерско…

Повеќе

На 11.09.2017 година во 09,50 часот во Струмица во Средното училиште „Димитар Влахов“, 17 годишен ученик од с.Босилево-струмичко, се…

Повеќе

Со свечена програма која што се одржа пред Споменикот на Револуцијата во градскиот парк, денеска, беше одбележана 73 – годишнината…

Повеќе

Седумнаесетгодишен ученик од трета година од Средното училиште „Димитар Влахов“ од Струмица загинал за време на паузата за големиот…

Повеќе

Во целост ги отрфламе невистините објавени на порталите „Курир“ и „Република„. Меѓународниот фестивал „Ристо Шишков“ посветен на великанот…

Повеќе

На ниту едно досегашно отворање на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ не се случило да присуствуваат премиер, министер за…

Повеќе

Со пригодна програма која што се одржа пред споменикот на Гоце Делчев на истоимениот плоштад, општина Струмица го одбележа 8 септември…

Повеќе

На денот на независнота на Македонија почнува јубилејното, 25-то издание на Меѓународниот фестивал на камерен „Ристо Шишков“, кој традиционално…

Повеќе

Долгометражниот игран филм „Златна петорка“ на Горан Тренчовски влезе во официјалната селекција на 36-то издание на престижниот Интернационален…

Повеќе

Во денешното соопштение на централата на СДСМ официјално се соопштени повеќе имиња за кандидати за градоначалници со кои партијата…

Повеќе

На прес конференцијата селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски, истакне дека пред вечерашниот наторевар…

Повеќе

Вчера околу 14.50 часот во Здравствен дом Валандово, без знаци на живот бил донесен Д.У. (55) од с.Пирава, Валандовско, соопшти МВР.…

Повеќе

Според неофицијални информации не успеа референдумот против рудниците во Босилово кој се одржа денеска. На гласање до 19 часот на 19…

Повеќе

До 17 часот на гласање излегле 23,11% од запишаните избирачи во Босилово на денешниот референдум за или против рудникот за злато и…

Повеќе

Од силниот ветер и дожд што го зафатија Струмичкиот регион попладнево се урна дрво на патот Струмица-Просениково во близина на Кванташкиот…

Повеќе

На инцијатива на граѓанското здружение „Здрава котлина“ в недела во општина Босилово ќе се одржи референдум за или против изградбата…

Повеќе

Во водата за пиење во селото Стојаково од изминатата недела, на 27 август, има бактерија ешерихија коли. Таа е причина што 120 жители…

Повеќе

Учебната 2017/18 година започнува на 4 септември 2017 година, согласно Календарот за организација на работата на училиштата за оваа…

Повеќе

Основните и средните училишта во општина Струмица се подготвени за почетокот на новата учебна 2017/2018 година.

Повеќе

Од утре почнува да се применува одлуката за распоред на работното време во органите на управата. Двосменското работење треба да се…

Повеќе

Novus

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK