AMD Strela
River Soft

 

Објавени добитниците на Седмоноемвриската награда на Гевгелија

Објавени добитниците на Седмоноемвриската награда на Гевгелија
Објавено на: 03 Nov 2014

Советот на општина Гевгелија на својата последна седница, по објавениот конкурс за доделување на општинскатра награда „7 ми ноември“, донесе одлука за доделување на ова највисоко општинско признание, кое се доделува секоја петта година. Добитник на Седмоноемвриската награда за животно дело е ликовниот уметник Никола Бутров, а на Златна плакета добитници се стопанственикот Душко Маркудов, хирургот д-р Саве Паноров и Здружението на пензионери од Гевгелија. Добитници на Седмоноемвриската награда во вид на Сребрена плакета се фондацијата „Аполонија“, професорката д-р Марија Магдинчева-Шопова и писателот Стефан Марковски. Наградата, која се состои во паричен износ и плакета на добитниците ќе им биде врачена на Свечениот прием по повод Денот на општина Гевгелија-7 ноември.

д

 

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK