AMD Strela
River Soft

 

mIRC: Го паметите ли?

mIRC: Го паметите ли?
Објавено на: 20 Aug 2015

Денес комуникацијата најчесто се одвива преку Скајп, Вибер, Фејсбук...но дали се сеќавате на мирцот? Тоа е една од првите програми за разговор на Windows платформата. Создаден е од страна на Калед Мардам во 1995. година. Освен што е комплетен програм за вршење разговори, истовремено е и програмски јазик. Постарите генерации дефинитивно се сеќаваат на мирцот. Прво се регистрирате, избирате канал, па влегувате во некоја „соба“ за групен или разговор меѓу двајца. Не звучи многу поинаку од „собите за разговори“ т.е. на страните за запознавање денес. 

Мирцот беше могу популарен, а за тоа говорат податоците дека е превземен речиси девет милиони пати до март 2007. година, според Download.com. Се надеваме дека со оваа статија ќе разбудиме стари спомени...

r23

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK