AMD Strela
River Soft

 

ЗНМ повикува на протест за поддршка за новинарот Божиновски

ЗНМ повикува на протест за поддршка за новинарот Божиновски
Објавено на: 31 Aug 2016

Здружението на новинарите на Македонија утре (први септември) во десет часот ќе организира протест пред Основниот суд Скопје 1 во знак на поддршка за притворениот новинар Зоран Божиновски, обвинет за шпионажа, злосторничко здружување и уцена.

Ги повикуваме сите новинари да се приклучат на протестот и заедно да му изразиме поддршка на колегата Божиновски. Во исто време сакаме да го осудиме прогонот на новинари, кој во Македонија се заканува да стане пракса.

Нема дилема дека Божиновски стана предмет на кривичен прогон поради неговата работа како новинар и поради неговите објавени злоупотреби за власта.

Тој е обвинет за тешки кривични дела затоа што власта преку злоупотреба на законите и институциите сака да ги затскрие вистинските намери, да замолчи еден новинар, да ги дисциплинира и заплашува останатите и да спречи јавноста да ја дознае вистината за начинот на нивното владеење.

Со ваквите судски процеси власта се обидува да ги дискредитира и девалвира сите новинари и сака да го наруши кредибилитетот на новинарската професија. Ваквиот прогон влијае негативно и на слободата на изразувањето и на слободата на медиумите.

На Божиновски му треба нашата поддршка. Тој ја заслужува нашата солидарност!

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK