AMD Strela
River Soft

 

Во организација на „ПОРАКА“ се одржа хуманитарен хепенинг

Во организација на „ПОРАКА“ се одржа хуманитарен хепенинг
Објавено на: 09 Apr 2017

По повод Лазарова сабота и претстојните велигденски празници, денеска, во малиот парк спроти „Глобал“ се одржа хуманитарен велигденски хепенинг, а во организација на Центарот за поддршка на лица со интелектуална попреченост „ПОРАКА“ од Струмица.

На хепенингот беа претставени ракотворби, украси, кошнички за јајца и други креации со велигденски мотиви изработени од децата и младинците членови на овој Центар, дел од членовите и на лице место бојадисуваа јајца.

На хепенингот присуствуваше и претседателот на Советот на општина Струмица, Јосиф Христов, кој купи дел од понудените производи со што ја потврди својата хуманост. Средствата собрани од продажбата ќе бидат искористени за опремување на социјалниот клуб на „ПОРАКА“ со потребните дидактички материјали за работа.

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK