AMD Strela
River Soft

 

Продолжи акцијата „За чиста струмичка пролет“

Продолжи акцијата „За чиста струмичка пролет“
Објавено на: 10 Apr 2017

Во рамките на традиционалната пролетна акција за генерално чистење која се спроведува под мотото „За чиста струмичка пролет“ во текот на вчерашниот ден беа подигнати рекордни 406 метри кубни разновиден отпад. Во третиот ден од акцијата беа вклучени 58 вработени во Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“, четири камиони, исто толку трактори и три градежни машини. Според информациите од Бранко Горѓиев, раководител на работната единица „Чистота“, најголем дел од отпадот или 228 метри кубни се подигнати од дивата депонија на улицата „Антон Панов“, од дивата депонија на улицата „Климент Охридски“ подигнати се 90 метри кубни, по пријави од граѓаните подигнат се 88 метри кубни отпад од домаќинствата. Отпадот целосно беше подигнат и од дивата депонија на влезот во Струмица од кај реката Тркања, се работеше и на депонијата кон населеното место Баница, но поради големите количини отпад, таму чистењето ќе продолжи и во наредните денови.
Акцијата „За чиста струмичка пролет“ оваа недела нема да се реализира поради големиот христијански празник Велигден, а ќе продолжи на 23 април со чистењето на пороите на улиците „Крушевска Република“ и „Васил Главинов“.

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK