AMD Strela

 

Кривична пријава и за екс градоначалникот на Василево

Кривична пријава и за екс градоначалникот на Василево
Објавено на: 14 Nov 2017

Интегрален текст од соопштението на СВР Струмица:

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство – Струмица, поднесе кривична пријава против  В.С  (50) од с.Едрениково и Л.Н (44) од Василево, поради постоење на основано соменение дека првопријавениот сторил кривично дело „Злоупотреба на службена положба и овластување“ чл.353 ст.1 од КЗ на РМ, додека второпријавениот  сторил кривично дело „Злоупотреба на службена положба и овластување „ по чл. 353 ст.1 а во врска со чл.22 од КЗ на РМ.

Имено, првопријавениот како градоначалник на општина Василево искористувајќи ја својата службена положба, за наводни потреби на општината,  на 29-ти септември 2017 година, побарал од второпријавениот вработен како в.д. Директор на ЈПКД „Турија“ п.о. Василево да ангажира работна машина во сопственост на ЈПКД „Турија’ п.о.Василево, поточно на 30-ти септември 2017 година да се насипе улица во с.Едрениково, место каде според урбаниситичкиот план  за с.Едрениково не постои улица  односно пат, туку на тоа место постои водотек-река и пасиште во сопственост на Р.Македонија.

На 29-ти септември 2017 година второпријавениот како в.д директор на ЈПКД „Турија’ п.о. Василево,   без претходно да потпише налог за користење на службено возило  и без да изготви Работен налог,  му дал задача на вработен  во ЈПКД „Турија“, како багерист,  на 30-ти септември 2017 година (неработен ден) со работната машина  да изврши распостелување и насипување на шљунак – песок кој претходно бил оставен по патеката која води кон улицата во с.Едрениково.

По завршување на активностите второпријавениот не изготвил фактура за наплата на извршената работа што е противправно и спротивно на правилата за користење на средствата на јавни претпријатија. На тој начин му овозможил на првопријавениот за приватни потреби на трето лице да ја искористи предметната работна машина без да се покријат трошоците за истото.

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK