AMD Strela

 

Божикна честитка од градоначалникот на Струмица

Божикна честитка од градоначалникот на Струмица
Објавено на: 06 Jan 2018

Драги мои сограѓани – почитувани Христијани,

 Една народна поговорка вели: „Кај и да си, за Бадник и Божик  дома да си“.  Се надевам дека ова мое претпразнично обраќање до Вас, ќе ве затекне дома во кругот на вашите семејства,  меѓу ближните и саканите, во убаво расположение, какво што доликува на празникот кој со радост го очекуваме. Постојат денови кои ни ја топлат душата и не потсетуваат на нашите христијански корени, корени кои ни дават до знаење дека сме Божји чеда. 

 Бадник – предвесникот на Рождеството Христово и Божик  како еден од двата најголеми  празника во христијанскиот свет, нека бидат и понатаму нешта во кои ќе го пронајдеме смисолот на нашата вера и постоење. Во овие празнувања се наоѓа суштината на семејните вредности. Тука се и љубовта, добрината и милосрдието. Има ли поубав повод  од овој, повторно да си посакаме, тие нешта да бидат дел од нас за вечни времиња.

 Драги  сограѓани, возљубени во Христа, бидете живи, здрави, среќни и весели. Божјата промисла нека ви дарува  хармонија во вашите домови и топлина околу семејната празнична трпеза.

 Нека  е благословено  Христовото раѓање, нека Ви е за многу години празнувањето.

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK