AMD Strela
River Soft

 

Литија во Струмица со иконата на Богородица Скоропослушница

Литија во Струмица со иконата на Богородица Скоропослушница
Објавено на: 11 Mar 2018

Во спомен на пристигнувањето на копијата од чудотворната икона „Богородица Скоропослушница“, која пред една година беше донесена на дар во храмот на „Светите 15 Тивериополски свештеномаченици“ во Струмица од страна на монасите од Светогорскиот манастир Дохијар, се одржа празнична Архиерејска Литургија и Литија.

Литијата со иконата се движеше низ улиците на Струмица, а на Градскиот плоштад „Гоце Делчев“ беше пречекана од голем број верници и граѓани. Таму се одржа молитвословие-доксологија, на кое зборуваа МИтрополитот на Европската Епархија, Пимен и претставник на Светогорскиот манастир Дохијар.

На денешната литија присуствуваа владици на МПЦ-ОА, голем број верници и граѓани од Струмица и околните градови.

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK