AMD Strela
River Soft

 

Фото:Браната Палурци полна до врв

Фото:Браната Палурци полна до врв
Објавено на: 07 Apr 2018

Браната Палурци е полна до врв. Дел од водата истекува, а собраната вода, која се акумилираше од пролетните дождови е добредојдена за земјоделците од овој регион. Лани, во екот на сезоната за наводнување, тие мака мачеа со малото количество собрана вода во оваа хидроалумулација, па во неколку наврати Палурци се полнеше од хидро системот „Ѓавато“, преку кој дотекува вода во Дојранското Езеро.
Годинава хидрлошката состокба е поволно за сите акумулации во државата, па и за Палурци. На насобраната вода нема да и се радуваат само земјоделците, туку и спортските риболовци и концесионерот на езерото СРД „Костреш“ од Богданци, кој пред почетокот на сезоната презеде мерки за заштита на рибниот фонд и спроведе порибување.

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK