AMD Strela

 

Задутре акција за дарување крв во Босилово

Задутре акција за дарување крв во Босилово
Објавено на: 09 Jul 2018

На 11 јули (среда) од 09:00 до 14:00 часот, Општинската организација на Црвен крст Струмица заедно со Службата за трансфузиона медицина Струмица организира акција за дарување на крв во Босилово. Акцијата ќе се изведе во просториите на Општина Босилово, Дом на млади.

-Со 10 дарувања на крв, секој крводарител е ослобооден од плаќање на сите видови болничка партиципација.

Факти за крводарувањето:

-Дарувањето на крв е доброволно, анонимно и бесплатно.

-Крводарител може да биде секоја здрава личност од 18-65 години.

-Жените можат да даруваат крв на секои 4 месеци, додека мажите на секои 3.

-Дарувањето крв не е болно, не создава навика и не му штети на организмот.

-Пред секое дарување крв се врши лекарски преглед.

-Дарувањето крв е корисно со тоа што ќе го проверите вашето здравје.

-На крводарителите како почитувани членови во општеството, Црвен крст им доделува признанија.

-Со 10 дарувања на крв, секој крводарител е ослобооден од плаќање на сите видови болничка партиципација.

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK