AMD Strela

 

Хроника

Идеите на учениците од струмичката гимназија „Јане Сандански“ за „Перспективите на Коридорот 8“ се најуспешни на конкурсот што го…

Повеќе

Премиерот Заев ги информираше земјоделците за мерките и активностите кои ги презема Владата за подобрување на нивната положба

Повеќе

Дванаесет планинари од Струмица, Радовиш и Гевгелија по тринаесетти пат ќе маршираат во чест на трагично загинатиот македонски претседател,…

Повеќе

Двајца крадци, од кои едниот е познат на полицијата, а по другиот се трага, успеале од Параклисот на Црквата „Свети Петнаесет Тивериополски…

Повеќе

На еден од најголемите одводни канали, во близина на селото Сачево кај Пречистителната станица во Струмица, денес престојуваше министерот…

Повеќе

Со симболично враќање на клучот од градот од страна на претседателот на Организациониот одбор на Струмичкиот карневал, Александар Цицимов…

Повеќе

Авионот-маска од Карневалската група „Мулен Руж“ по завршувањето на карневалот е паркиран на Плоштадот „Гоце Делчев“. Одличната маска…

Повеќе

Со одржување на првиот од трите информативни денови денес од Струмица почна кампањата за поднесување проектни предлози од Итерег-ИПА…

Повеќе

Маските „Јинг и Јанг“ на СОУ „Никола Карев“ и „Волшебна шума“ на гимназијата „Јане Сандански“ се најуспешни на Итернационалната карневалска…

Повеќе

Во Рио, во Бразил, карневалот завршува денес. А нашиот штотуку почна да ја тресе Струмица и тоа до коска. Тресењето ќе го почувствуваат…

Повеќе

Фото: Течат последните подготовки за Интернационалната карневалска вечер на Плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица. Трибините за гостите…

Повеќе

„Рудникот САСА отсекогаш бил целосно интегриран во заедницата ипреку своето постоење и успешна работасо децении активно го поддржувал…

Повеќе

Фотографиите на фоторепортерот на „Слободен Печат“ Борче Поповски и на младиот струмички фотограф Коки Ќосев од ланскиот Струмички…

Повеќе

Како во времето на работните акции во поранешна Југославија, така денеска беше во населеното место Сачево. На иницијатива на градоначалникот…

Повеќе

Обуката се реализира во рамките на проектот „Управување со сливот на река Струмица“ кој го спроведува Програмата за развој на Обединетите…

Повеќе

По традиционалниот литературен конкурс од страна на ЛУБ,,Благој Јанков Мучето“ Струмица на тема „Карневал“ кој беше објавен на 11 јануари…

Повеќе

Според организаторите годинава за прв пат треба да се подготват околу 3 илјади порции грав. Традиционалното македонско јадење ќе го…

Повеќе

Со симболично предавање на клучот на градот од страна на градoначалникот на Струмица, Коста Јаневски на претседателот на Организациониот…

Повеќе

Утре, со одржувањето на Детскиот маскенбал со почеток во 18 часот, официјално почнуваат годинашниве карневалски празнувања во Струмица.

Повеќе

Ваква одлука донесоа градоначалниците Коста Јаневски и Боро Стојчев по заедничката средба што се одржа во Струмица, а на која присуствуваа…

Повеќе
Novus

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK