AMD Strela
River Soft

 

Младите волонтери на Црвен Крст одиграа театарска претстава

Младите волонтери на Црвен Крст одиграа театарска претстава
Објавено на: 31 Oct 2018

Синоќа во Дом на АРМ се одржа театарска претстава со наслов „Зарем заслужувам?“ подготвена од волонтерите на Црвен крст на Република Македонија Општинска организација Струмица.  

Преставата носеше гласна порака која гласи  „Никој не заслужува да биде исмеван и понижуван“. Претставата е дел од ПХВ (Промоција на хумани вредности). Тоа е програма која претставува ретка можност младите да ја сменаат својата дневна рутина, да научат да прават добри нешта за себе но и за другите во заедницата.

Присутните воедно  се информиираа за позивитивните ефекти од ПХВ проектите, проекти чија што главна цел е вклучување на младите со различна етничка припадност во заеднички проекти за изградба на взаемното разбирање, толеранцијата , културата на дијалог  и доделување на хуманитарна помошна на социјално загрозени семејства со цел да им се обезбеди по добар начин на живот.

Децата кои добија Дипломи за својот ангажман во ПХВ циклусот 2018 година беа посебно задоволни и мотивирани да продолжат со тој свој ангажман и својот елан да го пренесат на своите врсници.

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK