AMD Strela
River Soft

 

Ден на празот по 11 пат во општина Василево

Ден на празот по 11 пат во општина Василево
Објавено на: 04 Nov 2018

Денес во населеното место Градошорци, во организација на општина Василево се одржа традиционалната Манифестација „ Ден на празот“ која го промовира празот и Градошорци како место во кое се произведува најквалитетниот праз во државата.

Вредните домаќинки подготвија повеќе специјалиети од праз, меѓу кои предничеа баници, погачи, пити,солена торта, како и чорба со праз, пити, чурек, сарма,  колбаси со праз, свинско и пилешко со праз, бурек и многу други специјалитети.

Манифестацијата за отворена ја прогласи градоначалникот на Василево, Марјан Јанев, кој истакна дека годинава „Денот на празот“ добива и хумантирна димензија.

-Оваа година манифестацијата, добива и една друга   димензија-хуманитарна . Специјалитетите од праз специјално  подготвени за манифестацијата како и во претходните години ќе можат да се дегустираат од страна на посетителите. Новината е во тоа што граѓаните ќе треба да издвојат симболична сума на средства која ние како организатори  ќе ја донираме  онаму каде што ќе се покаже како најнеопходно. Значи од оваа година им нудиме на граѓаните да ја покажат својата хуманост на дело и со малку средства, да направат големо дело, да помогнат на некој што и те како му е неопходна помош, рече градоначалникот Јанев.

Во продоелжние на манифестацијата настапија културно-уметнички друштва,а не изостана и орото.

На „Денот на празот“ присуствуваа голем број граѓани од земјава и странство, градоначалници од општините во регионот, претставници на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK