AMD Strela

 

Нови 22 случаи на КОВИД 19, почина едно лице, а оздравени се 16 пациенти

Нови 22 случаи на КОВИД 19, почина едно лице, а оздравени се 16 пациенти
Објавено на: 16 May 2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти.

- Скопје 8
- Прилеп 2
- Струга 2
- Велес 2
- Гостивар 1
- Кратово 1

Во изминатите 24 часа направени се 462 тестирања, а регистрирани се 22 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-9, Куманово-1, Прилеп-4, Тетово-6, Велес-1 и Охрид-1. Досега во земјата се направени вкупно 21010 тестирања на ковид -19.

Од вкупниот број на направени тестови во изминатото деноноќие 171 тест е направен во рамките на скринингот од градинките. Преку ИЈЗ тестирани се 80 лица од Битола, а преку МАНУ тестирано е 91 лице од Скопје и сите се негативни.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (79г), хоспитализирана како сомнителна на ковид-19 на 13 мај, а потврдена позитивна на 15 мај.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1762, бројката на оздравени пациенти е 1267, на починати е 98, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 397.

Media Flesh

 

ВИДЕО

FACEBOOK