AMD Strela
River Soft

 

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури
Објавено на: 22 Aug 2014

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната ,,Моја кралице,, го освои жирито и ја понесе првата награда во ова категорија. Динамичната песна со модерен фолк стил во силната интерпретација на Митев ја освои и публиката заради што во ова конкуренција Јордан ја понесе втората награда. Инаку песната ,,Моја кралице,, е авторска песна на лубителите на фолк музиката не само во Македонија туку и меѓу иселениците во странство.

jordan

На овој фестивал настапија врвни и реномирани македонски фолк ѕвезди како Петар Нечовски, Благоја Груевски, група Соната, Скопски Боеми. Од странство настапија Стели Јорданова, Васил Влканов, Марија и Магдалена Филатови од Бугарија и Жарко Тимотијевиќ од Србија. Инаку фестивалот освен во Македонија беше пренесуван и во Турција, Русија, Србија, Албанија, Бугарија, Босна и Црна ГораMedia Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK