AMD Strela
River Soft

 

Кои се бенефитите од органската храна?

Кои се бенефитите од органската храна?
Објавено на: 28 Jan 2015

Според најновото истражување за органската храна, кое чинеше 25 милиони долари и е најголемото од таков вид до денес, органската храна е повеќе хранлива од конвенционалното производство. Овде ќе ги издвоиме најголемите бенефитите од консумирањето на органска храна.
Содржи повеќе хранливи материи
Студија, финансирана од Европската унија покажа дека органско овошје и зеленчук имаат дури до 50% повеќе антиоксиданси, кои научниците сметаат дека може да го намалат ризикот од рак и срцеви заболувања. Тие исто така имаат повеќе витамини и минерали, како што се железо и цинк.
Според други неодамнешни студии, органската храна е подобра за борбата против ракот. И луѓето кои јадат органска храна имаат подобри имунолошкиот систем, подобри навики за спиење и се со помала веројатност да бидат дебели, отколку кога јаде "конвенционална" храна.
Подобар вкус
Вкусот на органско овошје и зеленчук често е супериорен во однос на било кој од конвенционалните производи. Тоа е и една од причините зошто многу врвни ресторани користат органски производи во нивните мениа. Денес, повеќето овошје и зеленчук се манипулира на вештачки начин за да изгледа добро и да остане такво. Јагодите од вашиот обичен супермаркет може да изгледаат одлично на вашата торта, но тие практично немаат вкус. Меѓутоа, вкусот на свежо органско овошје е неодолив!

њцљњц
Побезбедна за бебиња и деца
Предностите на органска храна може да бидат најголеми за бебињата. Просечното бебе е родено со 200 токсини и канцерогени материи во телото. Од аспект на време, децата додека да стигнат до нивната втора година, повеќето го имаат надминато смртоносното ниво на токсини во нив. Со хранење на вашето дете со органска храна, тоа ќе има околу 1/6 од износот на канцерогени материи во неговата крв. Со тоа ќе се намалат ризиците од болести значително. Затоа, особено за доенчиња и деца, исхраната со сурова органска храна е од особено значење.

дљњд
Зачувување на животната средина
Фактите за користа од органската храна се особено впечатливи ако се земе во предвид животната средина. Конвенционалните земјоделски методи ја еродираат почвата и користат опасни пестициди за кои да се исчисти почвата од нив е потребно многу години.
Покрај тоа, со текот на времето, вештачката контрола на штетници стана се помалку и помалку ефикасна, така што дури и повеќе хемикалии мора да се користат, а исто така потребно е и пронаоѓање на други уште поштетни методи. Една од огромните предности на органска храна е дека со нејзиното купување се создава огромен позитивен ефект врз животната средина, животните и луѓето кои живеат во неа.

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK