AMD Strela
River Soft

 

Мексико ќе почне да го наплатува селфито

Мексико ќе почне да го наплатува селфито
Објавено на: 07 Feb 2016

Едно од најпознатите археолошки наоѓалишта во Мексико, кое привлекува два милиони туристи секоја година, планира да воведе поебна такса за снимање на селфи фотографии на нивно тло, пренесуваат светските медиуми.

Мајанскиот национален парк Тулум во иднина ќе наплатува 2,42 долари за снимање на селфи фотографии. Туристичкиот водич Хулио Вијалобос вели дека толку ќе се наплаќа и за внесување на таблети, ГоПро камери, аматерски камери и мобилни телефони.

Тулум веќе долго време е една од најголемите туристички атракции во Мексико. На врвот на својата моќ бил помеѓу 13 и 15 век, а успеал да ги избегне нападите на шпанските освојувачи цели 70 години.

Меѓутоа, болестите кои им ги донеле доселениците од Европа продреле во градот и брзо го опустошиле.

Извор: http://www.plusinfo.mk/vest/57015/meksiko-kje-pocne-da-go-naplatuva-selfito

Фотографија: www.dailymail.co.uk

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK