AMD Strela
River Soft

 

Зошто служат малите метални предмети на џебовите на фармерките?

Зошто служат малите метални предмети на џебовите на фармерките?
Објавено на: 26 May 2016

Најверојатно до сега не сте обратиле внимание на малите округли предмети познати и како нитни. Овие предмети се поставуваат на краевите на џебовите за при растегнување на материјалот да не се скинат брзо или да се направат дупки.

На оваа идеа прв пат дошла сопругата на Џејкоб Дејвис во 1870 година. Дејвид бил физички работник и неговата облека многу брзо се кинела. Идеата се покажа многу успешна, џинсот панталони со метални нитни набрзо стана голем хит.

Господин Дејвис набрзо го контактирал Леви Штраус, познат производител на џинс панталоните и двајцата мажи го поднеле патент во 1873 година, пишува Индепендент.

 

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK