AMD Strela

 

Хроника

На 20 јуни 2018 година (среда), со почеток во 11.00 часот, во просториите на Домот на Армијата воСтрумица, ќе се одржи тркалезна маса…

Повеќе

Во декември 2016 година, пријавените, во својство на државни советници во Министерството за економија и раководители, постапиле спротивно…

Повеќе

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава против И.Ч (28), Т.З (31)…

Повеќе

Струмица и годинава ќе биде домаќин на интернационалниот Гастрономски натпревар – ГастроМак Македонија 2018, кој по трет пат ќе се…

Повеќе

Со капацитет за околу 200 гости веќе почна со работа плажата „Фук Так“ на брегот на Дојранското Езеро. Според менаџерот, Јован Шурдоња,…

Повеќе

Реакција на команијата „Еуромакс ресоурсис“ по одржаниот протестен марш во Струмица:Еурмакс ресоурсис одговорно тврди дека рудникот…

Повеќе

Под мотото „Струмица и Струмичко против рудникот на смртта“, а во организација на Здружението „Здрава Котлина“ денес во Струмица се…

Повеќе

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, попладнево оствари средба со делегација од Република Бугарија предводена од министерката…

Повеќе

Протестниот марш ќе почне на струмичкиот плоштад во 12 часот и ќе заврши пред седиштето на концесионерот Еуромакс Рисорсис

Повеќе

Овој празник, нека ве затекне во добро здравје, благосостојба и семејна радост, и нека биде во знакот на подадена рака, добри дела…

Повеќе

Извршниот директор на компанијата „Еуромакс рисорсис“ Варшан Гокул од седиштето на канадската компанија во Лондон,` два-три пати месечно…

Повеќе

Се известуваат граѓаните на општините Богданци, Босилово, Валандово, Василево, Гевгелија, Дојран, Конче, Ново Село, Радовиш и Струмица…

Повеќе

Шеесет и пет годишниот Делчо Ѓоргиев од селото Добрејци е рекордер-крводарител. Тој официјални досега дарувал 75 пати крв, а неофицијално,…

Повеќе

На состанокот присуствуваа градоначалници и претставници на општините од Југоисточниот плански регион, а беа информирани за начинот…

Повеќе

Поројот е исчистен до пресекот на улица „Крушевска Република“ со улица „Вардарска“ и досега се извадени вкупно 660 метри кубни разновиден…

Повеќе

ЗСР Костреш-Богданци додаде 72 нови фотографии во албумот: II Крапско Дружење „ПАЉУРЦИ“ - 2018 — со Okov Petar и 5 други во Lake"palurci". Денес…

Повеќе

Во месеците од јануари до мај 2018 година Еколошко друштво Планетум - Струмицаво партнерство со здружението Пирински туристички форум…

Повеќе

Дваесет и една екипа од Македонија, Бугарија и Србија ќе учествуваат на Второто Интернационално Крапско дружење што утре почнува на…

Повеќе

Целта на оваа средба беше да се направи една иницијална средба на членовите на Советот за управување со сливот на река Струмица и да…

Повеќе

Секторот за внатрешни работи Струмица - Надворешна канцеларија за криминалистички работи Гевгелија, до Основното јавно обвинителство…

Повеќе
Novus

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK