AMD Strela
River Soft

 

Валандово се збратими со Сиврихисар Р. Турција

Валандово се збратими со Сиврихисар Р. Турција
Објавено на: 14 May 2012

Делегација на општина Валандово на чело со градоначалникот Николче Чурлиновски присуствуваше во Република Турција. Целта на посетата беше потпишување на Спогодбата за збратимување на градовите Валандово и Сиврихисар. Иницијатори на ова збратимување беа Амбасадата на Република Македонија во Турција и Здружението на Македонско-Турско пријателство во Анкара.

Официјалното потпишување на спогодбата се случи во рамки на свеченостите по повод чествувањето на празникот ,,Републиката се раѓа,,. Чинот на потпишување беше vo конакот “Заим-Ага“ каде што на истиот датум во 1922 година Мустафа Кемал Ататурк го одржал првото Собрание на советот надвор од Анкара и затоа овој ден се смета за празник на градот.

valandovo

Покрај ова, делегацијата присуствуваше и во Анкара каде беа посетени повеќе знаменитости од историјата на Турција, меѓу кои Мавзолејот на Кемал Ататурк, mузејот на хероите и други. Делегацијата од Валандово ги посети и Амбасадата на Република Македонија во Анкара, Инстуитутот за турски јазик, општина Кечуран-најголемата општина во Анкара со 1.000.000 жители.

Збратимувањето на градовите треба да ја развие соработката на културно и економско поле и да ги продлабочи пријателските односи меѓу двата народа и двете држави. Инаку градот Сиврихисар се наоѓа во централна Турција, оддалечен 135 километри од Анкара и паѓа во регионот на градот Есешихир.koj ima okolu 10.000 жители.

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK