fbpx

[Видео] Македонската химна ечи во Букурешт

Македонската химна „Денес над Македонија“ ечеше во романскиот главен град Букурешт, а македонските навивачи уште пред да почне шампионатот сакаат да стават до знаење кој ќе биде главен на трбините. Нашата фудбалери утре дебитираат на Европската сцена против Австрија со почеток во 18.00 часот.

Отворена канцеларија на премиерот Заев за непосредни средби со граѓаните

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, денеска во Струмица ја отвори Канцеларијата за непосреден контакт со граѓаните. Оваа канцеларија претставува уште една алатка за комуникација со граѓаните, место каде што тие ќе можат да ги адресираат своите прашања, проблеми и предлози. На едноставен и лесно достапен начин секој граѓанин од Општина Струмица, […]

Доделени сертификати на 14 младински работници

Вкупно 14 младински работници денеска добија сертификати за завршена програма за образование на возрасни, во согласност со стандардот на занимање Работник со млади. Ова се првите сертифицирани младински работници во нашата земја, според Националното портфолио на младински работници.   Како верификувана институција за образование на возрасните, Сојуз за младинска работа во декември минатата година почна со спроведување на образовната […]

ГАЛЕНИКА: ФАРМАЦЕВТСКИ ГИГАНТ СО 76 ГОДИНИ ТРАДИЦИЈА – Посветени на

Компанијата Галеника е присутна на пазарот веќе 76 години и се смета за регионален гигант во фармацевтската индустрија. Сигурен бренд заснован на квалитет и традиција, многу добро познат на постарите, но и на помладите генерации, исклучително популарен меѓу сите генерации корисници. Во 2017 година, Галеника стана дел од бразилската NC Групација, која ја вклучува EMS […]

Нема нови, ниту починати и оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2.619 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на КОВИД-19 од: • Скопје – 16• Куманово – 9• Тетово – 2• Прилеп – 1. Пријавени се вкупно 5 починати лица: 3 лица од Скопје (61г,75г и 79г) и по едно лице од Куманово (45г) и Струга (72). Регистрирани се […]

Промовирани негувателите за стари и лица со попреченост во општините

Општинската организација на Црвен крст Струмица со доделување сертификати на 14 негуватели на стари и лица со попреченост денеска ги промовираше давателите на оваа социјална услуга во општините Василево и Ново Село, кои ќе се грижат за вкупно 28 лица. -Проектот за подобрување на социјалните услуги е финансиран од Министерството за труд и социјална политика […]

Владата бара начин Спорт Клуб и Арена Спорт да се

На денешната 77 седница, Владата ја разгледа и усвои информацијата за овозможување содржина и емитување на македонски/албански јазик на Спорт Клуб и Арена Спорт кои емитуваат програма во нашата држава, и ѝ препорача на Агенцијата за електронски комуникации, како надлежно тело, да формира работна група со релевантни институции и да пристапи кон изнаоѓање начин за спроведување […]

Љупчо Николовски избран за шеф на Централниот штаб на СДСМ

На денешната седница на Централниот одбор на Социјадемократскиот сојуз Љупчо Николовски е избран за Шеф на Централниот изборен штаб за претстојните локални избори.– Седница на Централниот одбор на СДСМ, после подолго време со физичко присуство, почитувајќи ги мерките за заштита на здравјето. Љупчо Николовски избран за Шеф на Централниот изборен штаб на СДСМ за локалните […]