fbpx

Оздравени 40, а новозаразени 9 лица од Струмица од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 546-Куманово 38-Штип 27-Прилеп 83-Тетово 30-Струга 24-Велес 25-Битола 41-Охрид 32-Кавадарци 18-Гостивар 48-Гевгелија 14-Струмица 9-Крива Паланка 5-Радовиш 7-Крушево 4-Пробиштип 5-Демир Хисар 6-Македонски Брод 3-Пехчево 1-Берово 1-Валандово 3-Виница 3-Делчево 3-Кратово 1-Свети Николе 9-Кичево 28-Ресен 14-Неготино 11. Починати се 15 лица, […]

Отчет на градоначалникот Јаневски за тригодишното работење

Општина Струмица, финасиски е стабилна, развојно ориентирана и економски просперитетна, рече градоначалникот Коста Јаневски на денешната прес конференција, а по повод завршувањето на третата година од неговиот мандат. Тој информираше за сите реализирани проекти во овој период, како и за проектите коишто се во тек. -Морам да нагласам дека во последните 8 месеци, како и […]

Гори депонијата кај Ново Село

ЈПКД „Комуна“, во соработка со против пожарните единици на Ново Село и Струмица,, прават напори да го изгаснат пожарот кој гори на депонијата „Солена Река“ Ново Село, меѓутоа поради недостапноста и локацијата, односно подземен пожар, тој продолжува да гори но нема опасност да се шири надвор, информираа денес од Општина Ново Село. -Тие и понатаму […]

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата на Северна Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од една година да се регистрираат во земјата со намалени давачки за 50% од утврдената вредност на сите давачки кои се наплатуваат при увоз од страна на надлежните државни органи, објави […]

Полициски билтен:уапсен крадец од Гевгелија, физички напад во Иловица

Вчера во 21:30 часот на автопатот А1, делница од Гевгелија кон село Прдејци, полициски службеници од Полициска станица Гевгелија го лишиле од слобода И.Г.(40) од Гевгелија, под сомнение дека истиот ден сторил една тешка кражба на дрзок начин и  тешка кражба во обид во две аптеки во Гевгелија. Лицето било задржано во просториите на Полициска […]

Двајца починати, шест новозаразени и 19 оздравени од Ковид-19 во

Во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 174-Куманово 17-Штип 19-Прилеп 12-Тетово 26-Велес 12-Битола 20-Охрид 1-Кавадарци 3-Гостивар 56-Гевгелија 1-Струмица 6-Крива Паланка 4-Радовиш 1-Крушево 3-Кочани 4-Пробиштип 2-Демир Хисар 1-Берово 1-Валандово 2-Виница 1-Делчево 7-Свети Николе 7-Кичево 3-Неготино 4. Починати се 35 лица, десет пациенти од Скопје (46, […]

Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ја соопшти одлуката за цените на горивата кои ќе важат од полноќ. Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 59,50 (денари/литар). Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 61,50 (денари/литар) Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 51,50 (денари/литар) Масло за горење – Екстра лесно 1 […]

Приведен струмичанец кој избегал од затворот во Идризово

Денеска во 00:10 часот на улица „Ѓорги Василев“ во Струмица, полициски службеници од Полициска станица Струмица го лишиле од слобода И.У. (32) од Струмица, за кого била распишана потерница поради бегство од затвор, соопштија од СВР Струмица. Во 03.30 часот лицето е предадено во Затвор Идризово за доиздржување на затворската казна, на која бил осуден […]

Во Струмица 35 новозаразени и 14 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 321-Куманово 69-Дебар 10-Штип 38-Прилеп 77-Тетово 79-Струга 44-Велес 44-Битола 65-Охрид 36-Кавадарци 26-Гостивар 60-Гевгелија 19-Струмица 35-Крива Паланка 7-Радовиш 6-Крушево 3-Кочани 44-Пробиштип 6-Демир Хисар 5-Македонски Брод 1-Пехчево 1-Берово 23-Валандово 12-Виница 11-Делчево 13-Кратово 2-Свети Николе 5-Кичево 12-Ресен 16-Неготино 22. Починати се […]

„Медија Флеш“ продолжува со реализицијата на проектот „Читај меѓу редови

Здружението за медиумска писменост „Медија Флеш“-Струмица продолжува со реализација на проектот „Читај меѓу редови и биди медиумски писмен“ финансиран и поддржан од стрна на општина Струмица. Вчера заедно со волонтерите на Општинската организација на Црвен крст Струмица и со секретарите на овие организации од Струмица и Радовиш, организиравме работилница за медиумска писменост, која онлајн ја […]