fbpx

Tags : четири лица

Плицијата поднесе кривични пријави против четири лица за криумчарење мигранти

СВР Струмица поднесе кривична пријава против М.Г.(21) и И.К.(27), двајцата од Гевгелија, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „криумчарење мигранти“ и „соизвршителство“ во врска со „криумчарење мигранти“. На 31.10.2023 во с.Давидово, при преглед на патничко возило „фолксваген туарег“, кое го управувал првопријавениот, полициски службеници откриле 13 мигранти од Сирија. Второпријавениот, со патничко […]

Полициски билтен:пронајдена марихуана кај четири лица во струмичко

На 22.04.2024 во 19.30 часот во Ново Село полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода Д.К.(42) и К.Ѓ.(29), двајцата од село Колешино, струмичко. При преглед на патничко возило „бмв“ во кое биле затекнати двете лица била пронајдена марихуана, а марихуана била пронајдена и при преглед на Д.К.. Лицата биле задржани во Полициската станица Струмица и за настанот […]

Четири лица осомничени за сторено кривично дело “насилство” новогодишната ноќ

Синоќа во 21:00 часот полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица ги лишиле од слобода А.А. (52), О.А. (20), Ј.К. (24) и Д.А. (27), сите од Струмица, кои околу 20:00 часот во училишен двор во Струмица со метални и дрвени предмети ги нападнале Г.П., В.Х., Е.М., Е.М. и Б.М. Лицата се задржани во Полициската […]

Исклучоци од забраната за собирање на повеќе од четири лица

Владината мерка за забрана на групирање на повеќе од четири лица на јавен простор во текот на целиот ден и цела седмица, има одредени исклучоци и не важи: За родители со деца од исто семејство; При организирање настава на отворено, како дел од формалното образование во образовните институции и установи за згрижување на деца; При […]

Влада: Забрана за групирање на јавни површини на повеќе од

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница донесе повеќе одлуки и заклучоци кои се однесуваат на мерките за спречување и заштита од ширењето на коронавирусот КОВИД-19 и од својата Програма за работа и од интерес за граѓаните. Владата на денешната седница донесе одлука за забрана за собирање во групи (групирање) на повеќе од четири […]