fbpx

Tags : Пензионери

Просечна пензија од 30 илјади денари вети неврохирургот Д-р Филипче

Носителот на листа на кандидати за пратеници од СДСМ и Kоалицијата за европска иднина во Изборна единица 4, д-р Венко Филипче вчера беше во Радовиш каде што оствари средби со пензионери и со лица со дијабетес со коишто разговараше за мерките предвидени во новата „Програма за европска иднина“. На средбата со пензионерите, д-р Филипче потсети […]

Д-р Филипче од Радовиш: Целосно ги укинавме квотите за лековите

Носителот на листа на кандидати за пратеници од СДСМ и Коалицијата за европска иднина во Изборна единица 4, д-р Венко Филипче вчера беше во Радовиш каде што оствари средби со пензионери и со лица со дијабетес со коишто разговараше за мерките предвидени во новата „Програма за европска иднина“. На средбата со пензионерите, д-р Филипче потсети […]

Во Струмица се одржа Регионална музичка ревија на пензионери

Денеска во Домот на АРМ се одржа Регионална музичка ревија на пензионери во организација на Сојузот на здруженијата на пензионери на Македонија, чиј домаќин беше Здружението на пензионери од Струмица. На свеченото отворање на ревијата, покрај организаторите и домаќините, свое обраќање имаше и градоначалникот Костадин Костадинов. Тој во својот поздравен говор меѓу другото истакна: -Прекрасно […]

Шекеринска: Со четвртиот пакет мерки, домашна картичка ќе добијат и

Според сегашното темпо на зголемување на минималната плата и земајќи предвид дека за време на епидемијата успеавме минималната плата да ја зачуваме на исто ниво, целта ни е минималната плата во следниот четиригодишен период да порасне на 20.000 денари, изјави денеска во Дебар носителката на кандидатската листа на коалицијата „Можеме“ во Петтата изборнаа единица и […]