fbpx

Tags : Пожар

Полициски билтен:физички напади и пресметки, пожар во куќа во Радовиш

На 06.04.2024 во 12.20 часот во Полициското одделение Ново село, В.П.(75) од село Зубово, струмичко, пријавил дека околу 10.30 часот во село Зубово бил физички нападнат од Ј.„Н“. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. На 06.04.2023 во 16.30 часот во Полициската станица Струмица било пријавено дека пред угостителски објект во Струмица бил нарушен јавниот […]

Попладнево избувна голем пожар на отворено кај „Транзитниот пат“ во

Попладнево околу 14:45 часот избувнал голем пожар на отворено кај „Транзитниот пат“ во Струмица, а црбиот и густ чад можеше да се забележи оддалеку. Според информацијата од ТППЕ Струмица, горела трева и најразличен отпад, а пожарот го гаснеа 13 пожарникари и четири против пожарни возила. По едночасовна интервенција пожарот е изгаснат.

Струмичките пожарникари гаснеа пожар во Моноспитовското блато и извлекоа куче

Денеска во 13:30 часот, ТППЕ Струмица со 2 против пожарни возила и 6 пожарникари-спасители интервенираше на гасење на запалена сува трева и трски во Моноспитовско блато. Пожарот е навремено и успешно локализиран и ликвидиран. Во 11:00 часот, на ул.„Младинска“, 2 пожарникари-спасители од шахта длабока околу 4 метри извлекоа куче кое беше паднато во истата.

Полициски билтен: пожар во атарот на радовишко Покрајчево,физички напад во

На 06.02.2024 во Полициската станицџа Радовиш било пријавено дека настанал пожар на место викано „Миленковица“, атар на село Покрајчево, радовишко, во кој биле опожарени овошен насад и тополи, сопственост на Б.С.(55) од село Покрајчево.  Од страна на Територијалната противпожарна единица Радовиш пожарот бил изгаснат, а повредени лица нема. Увид на местото извршила екипа на ОВР Радовиш. На […]

Пожар во Радовиш во помошна просторија, зафатен и деловен објект

СВР Струмица соопшти дека на 29.01.2024 во 04:17 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека околу 03:30 часот настанал пожар во помошна просторија, од кој бил зафатен и деловен објект во дворно место на Б.В. на ул. „1 Мај“ во Радовиш. Повредени лица нема, а од екипа на Територијалната противпожарна единица Радовиш пожарот бил изгаснат. Увид […]

ЦУК:Пожарникарите од Гевгелија гаснеле пожар во куќа во Миравци и

Пожарникараите од ТППЕ Гевгелија во првите петнаесетина минути од привиот ден на Новата година, од 00:14 до 02:10 часот, со 2 ПП возила и 7 пожарникари, имале интервенција за гаснење пожар со спасување неподвижно лице. Конкретно, интервенирале за гаснење пожар на запалена стара куќа на два ката на ул.„Маршал Тито“ во село Миравци. Првиот кат […]

ЦУК:пожар во подрум во зграда во Богданци, станарите евакуирани со

Во Богданци пожарникарите од ТППЕ Гевгелија вчера од 08:10 до 11:40 часот, со 8 пожарникари и 3 против пожарни возила гаснеле запалена подрумска просторија во зграда на ул.„Маршал Тито“ бр.130 во Богданци. Во текот на интервенцијата, станарите од зградата биле евакуирани со корпа со кран од страна на фирмата „Пеливан компани“. Фото: архива

Изгоре стан во центарот на Струмица

Денеска во 16:36 часот, на улица „Васил Сурчев“, ТППЕ Струмица со 2 против пожарни возила и 6 пожарникари – спасители интервенираше на гасење на запален стан. Пожарот беше во разгорена фаза при што е спречено негово натамошно ширење кон другите простории и останатите станови. Попладнево струмичките пожарникари истовремено имале уште уште една интервенција во село […]

Пожар во месноста Врчви, Oпштина Василево, изгореа 5 хектари лозје

Во општина Василево, на потегот меѓу населените места Ангелци, Градашорци и Едрениково, во месноста Врчви од пред неколку часови, има активен пожар, сооптија од Општина Василево. На местото на пожарот се припадниците на ТППЕ Струмица, кои работат на негово гасење и  спречување на понатамошно ширење.    Според информацијата од терен, опжарени се околу 5 хектари […]

Полициски билтен:кај валандовчанец пронајдена марихуана, пожар на стадионот во Пиперово

На 26.09.2023 во 11.45 часот во Валандово, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Валандово го лишиле од слобода В.З.(48) од Валандово. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени марихуана, воздушна пушка, два детектора за метал и семки од растението канабис. За настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното […]