fbpx

Tags : стопанственици

Македонските и словенечките стопанственици со апел за поддршка на Словенија

Почитувани, Словенија во изминатите денови се соочува со последиците од најголемата природна катастрофа во нејзината понова историја. Голем дел од нејзината територија беше засегната од поројните дождови и невремиња кои резултираа со обилни поплави и свлечишта. Голем број граѓани ги изгубија своите домови, а инфраструктурата на земјата е сериозно оштетена. Многупати во минатото нашите две земји […]

Основано друштво на словенечки и македонски стопанственици

Бизнисмени од Словенија и од Северна Македонија, вчера, формираа Друштво на Словенечки и Македонски стопанственици. Амбасадорот на Словенија во земјава, Милан Предан, на основањето на Клубот потенцираше дека ова е многу важен момент за стопанствениците од двете држави како и за Амбасадата, која последните години вложуваше многу напори, da cе основа овој бизнис клуб што […]

Вицепремиерот Битиќи и градоначалникот Костадинов на средба со стопанственици

На иницијатива на градоначалникот Костадин Костадинов, денеска, се одржа средба со претставници на бизнис секторот во Струмица, а на којшто присуствуваше и вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. -Целта ни е заедно со бизнис секторот да се сретнеме на еден понеформален начин овде во Концепт и да разговараме за целата реализација на Буџетот, за кварталниот […]