fbpx

Ковид статистика Струмица: 27 новозаразени, 2 починати и 14 оздравени

 Ковид статистика Струмица: 27 новозаразени, 2 починати и 14 оздравени

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 390- Куманово 22- Штип 28- Прилеп 55- Тетово 48- Струга 9- Велес 53- Битола 31- Охрид 18- Кавадарци 24- Гостивар 18- Гевгелија 12- Струмица 27- Крива Паланка 10- Радовиш 7- Крушево 2- Кочани 25- Пробиштип 12- Демир Хисар 4- Македонски Брод 1- Пехчево 3- Берово 3- Валандово 6- Виница 9- Делчево 5- Кратово 6- Свети Николе 6- Кичево 17- Ресен 3- Неготино 8

Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (35, 82, 62, 90 и 77г), еден од Прилеп (54г), еден од Тетово (88г), еден од Струга (66г), еден пациент од Велес (78г), еден од Битола (76г), двајца пациенти од Струмица (63 и 68г), еден од Радовиш (66г) и еден пациент од Ресен (83г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 223 оздравени пациенти од:-Скопје 75-Куманово 9-Штип 10-Прилеп 16-Тетово 27-Велес 6-Битола 13-Кавадарци 6-Гостивар 5-Гевгелија 14-Струмица 14-Радовиш 6-Кочани 7-Демир Хисар 2-Берово 3-Пехчево 1-Кратово 1-Свети Николе 2-Кичево 4-Ресен 1 -Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 243.357 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 29558, бројката на оздравени пациенти е 19994, на починати е 977, а бројот на активни случаи изнесува 8587.

Share via
Copy link