fbpx

Денеска во Струмица 42 новозаразени и 6 оздравени пациенти

Во последните 24 часа се направени 7.245 тестирањa, а регистрирани се 999 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 325• Тетово – 184• Гостивар – 132• Куманово – 79• Кичево – 50• Струмица – 42• Струга – 33• Охрид – 20• Битола, Кочани и Берово – по 15• Прилеп – 14• Кавадарци и Ресен – по 10• Штип и Радовиш – по 8• Велес – 7• Делчево и Валандово – по 6• Кратово и Македонски Брод – по 5• Дебар – 4• Крива Паланка и Демир Хисар – по 2• Гевгелија и Свети Николе – по 1.

Пријавени се 14 починати лица: по 5 починати лица од Скопје (59г,74г,77г,79г и 84г) и Тетово (61г,64г,75г,76г и 78г), 2 лица од Гостивар (57г и 58г) и по едно лице од Куманово (80г) и Кичево (57г).

Еден од пријавените е починат во домашни услови а другите се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 184 оздравени пациенти од: • Скопје – 72• Гостивар – 24• Тетово – 20• Куманово – 19• Кичево – 13• Битола – 7• Струмица – 6• Дебар – 5• Кочани и Кавадарци – по 4• Прилеп и Валандово – по 3• Радовиш – 2• Велес и Свети Николе – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.073.017 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 163.452 бројката на оздравени пациенти е 151.144, на починати е 5.574, а бројот на активни случаи изнесува 6.734

Share via
Copy link