fbpx

Струмица цврсто ја држи црната ковид статистика: 53 нови, тројца починати и 16 оздравени

 Струмица цврсто ја држи црната ковид статистика: 53 нови, тројца починати и 16 оздравени

Во последните 24 часа се направени 4.598 тестирања, а регистрирани се 1.174 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 430 -Велес 81 -Куманово 78-Прилеп и Битола по 74 –Струмица 53 -Охрид 49 -Гостивар 42-Тетово 41 -Кавадарци 38 -Штип 36 -Кичево 24 -Гевгелија 22 -Кочани и Неготино по 20 -Ресен 12 -Струга 10-Свети Николе, Крива Паланка и Виница по 9 -Радовиш, Валандово и Богданци по 7 -Делчево 5 -Демир Капија и Македонски Брод по 4 -Демир Хисар 3 -Берово 2 -Пробиштип, Крушево, Кратово и Дојран по 1.

Пријавени се вкупно 42 починати лица:

15 од Скопје (53г, 56г, 58г, 58г, 60г, 65г, 65г, 69г, 69г, 73г, 73г, 73г, 73г, 80г, 84г), 4 од Куманово (59г, 59г, 67г, 75г), по 3 пациенти се пријавени од Прилеп (58г, 70г, 85г), Струмица (50г, 67г, 70г) и Кочани (63г, 69г, 84г), по 2 од Битола (65г, 75г), Гостивар (70г, 75г), Кавадарци (51г, 65г), Штип (54г, 87г) и Охрид (61г, 74г) и по еден пациент од Тетово (73г), Велес (87г), Крива Паланка (81г) и Виница (80г).

Регистрирани се 811 оздравени пациенти од:

-Скопје 400 -Прилеп 67 -Куманово 40 -Битола и Гостивар по 33 -Штип 32 -Тетово 30 -Кавадарци 29-Велес 28 –Струмица 16-Неготино 13 -Валандово 11 -Кичево и Гевгелија по 9 -Берово 7 -Кочани, Виница и Делчево по 6 -Свети Николе, Радовиш и Пробиштип по 5 -Ресен, Крива Паланка и Македонска Каменица по 4 -Пехчево 3-Богданци и Македонски Брод по 2 -Демир Капија и Крушево по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 660.522 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 140.065, бројката на оздравени пациенти е 113.430, на починати е 4.150, а бројот на активни случаи изнесува 22.485.

Share via
Copy link