fbpx

Tags : Струмица

Полициски билтен:потешко повреден мотоциклист, женска тепачка во Струмица

На 16.07.2024 во 22.00 часот во Полициската станица Струмица било пријавено дека околу 21.40 часот на локален пат помеѓу селата Банско и Муртино, струмичко, на место викано „Бабик“, се случила сообраќајна несреќа помеѓу мотоцикл „хамачи“ без регистарски ознаки, управуван од Д.К.(19) од село Банско и товарно возило „там“ со струмички регистарски ознаки, управувано од С.С.(41) од село Банско. […]

Кривична пријава за полицаец од Струмица за „предизвикување општа опасност“

МВР денеска соопшти дека Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Специјализирано одделение за гонење на кривични дела сторени од лица со полициски овластувања и припадници на затворска полиција, поднесе кривична пријава против Т.А., полициски службеник […]

За шест месеци преку „Систем 48“ решени 463 проблеми на

Во периодот Јануари – Јуни 2024 година, во „Систем 48“ има пријавено вкупно 528 пријави, од кои се решени и одговорени 463. Останатите 65 се проследени до надлежните служби и се пријави во процес на решавање, бидејќи за истите е потребно повеќе време од вообичаеното 48 часа, информираа денеска од Општина Струмица. Најголем број од […]

Две лица повредени во пожар во три куќи на „Крушевска

Две лица се повредени во пожар кој избувна претпладнево во 10:55 и зафати три куќи на улицата „Крушевска Република“ во Струмица. Според инфрормациите од ТППЕ Струмица, во гаснењето на големиот пожар учествувале 5 против пожарни возила и 18 пожарникари, а пожарот бил изгаснат еден и пол час по пријавувањето. -Денес, (сабота)22.06.2024 година, во 10.56 часот […]

Во сообраќајка во Струмица повредена жена на мопед и малолетна

На 20.06.2024 во 15.50 часот во Полициската станица Струмица било пријавено дека на булевар „Маршал Тито“ во Струмица се случила сообраќајна несреќа помеѓу мопед со струмички регистарски ознаки, управуван од С.В.(43) од Струмица и патничко возило „сеат“ со германски национални ознаки, управувано од Ѓ.С.(35) од село Мокриево, струмичко. Во несреќата со тешки телесни повреди се […]

Струмица домаќин на вториот Национален рурален парламент

Денеска и утре Струмица е домаќин на вториот Национален рурален парламент во рамките на Програмата на УСАИД за развој на заедницата, имплементирана од Мрежата за рурален развој. На парламентот кој се одржува во хотелот „Сириус“ учествуваат околу 80 претставници од граѓанскиот, приватниот и јавниот сектор. Од името на градоначалникот Костадин Костадинов учесниците ги поздрави Александар […]

Во сообраќајка во Струмица потешко повреден старец од Добрејци кој

Вчера во 07:50 часот во СВР Струмица, било пријавено дека на крстосницата од бул.,,Ленинова”, ул.,,Браќа Миладинови” и ул.,,Цветан Димов“ во Струмица патничко возило „фолксваген пасат“ со струмички регистарски ознаки управувано од З.К.(59) од Струмица удрило во инвалидска количка управувана од П.К.(86) од село Добрејци, струмичко. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил П.К. констатирани […]

Фото: „Струма“ и ОУ „Маршал Тито“ на карневал во Тиват

Карневалските групи на Здружението „Струма“ и на ОУ „Маршал Тито“ го претставуваат Струмичкиот карневал на Меѓународниот карневал во Тиват, Црна Гора. „Струма“ на карневалот во Тиват се претстави со маската „Порака“, а учениците и наставниците од „Маршал Тито“ со маската „Моќта на боговите“.

Претрес во Струмица, приведен дилер

МВР соопшти дека вчера во 12:20 часот во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода Љ.Ѓ.(46) од Струмица. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени кафеава прашкаста материја, црна прашкаста материја, марихуана, бела прашкаста материја, бела грутчеста материја и други предмети за кои постои сомнение дека […]

Во Струмица одбележан 9 Мај-Денот на победата над фашизмот и

Денес пред споменикот на паднатите борци од НОАВМ во малиот градски парк, во организација на Општина Струмица, се одржа свеченост по повод 9 Мај – Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа. За историографијата и значењето на празниците зборуваше членот на Советот на општина Струмица, Ице Беличев. Денес се навршуваат 79 години од […]