fbpx

Tags : Струмица

Еден починат, 13 новозаразени и 12 оздравени, најнов ковид биланс

Во последните 24 часа се направени 2118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 165-Куманово 30-Дебар 9-Штип 4-Прилеп 10-Тетово 14-Струга 11-Велес 25-Битола 10-Охрид 19-Кавадарци 22-Гостивар 11-Гевгелија 8-Струмица 13-Радовиш 3-Крушево 4-Кочани 14-Пробиштип 1-Демир Хисар 1-Македонски Брод 2-Берово 3-Виница 2-Делчево 2-Свети Николе 1-Кичево 4-Ресен 4-Неготино 11. Починати се 10 лица, два пациенти од […]

Тринаесет новозаразени и шест оздравени од коронавирусот во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на ковид-19 во:- Скопје 198-Куманово 12-Штип 12-Прилеп 14-Тетово 18-Струга 9-Велес 13-Битола 14-Охрид 11-Кавадарци 13-Гостивар 7-Гевгелија 4-Струмица 13-Крива Паланка 3-Радовиш 4-Крушево 3-Кочани 6-Пробиштип 1-Демир Хисар 1-Пехчево 1-Делчево 10-Кратово 1-Свети Николе 3-Кичево 11-Ресен 8-Неготино 6. Починати се 15 лица, четири пациенти од Скопје […]

„Еврохаб“ објави повик за обука за социјално претприемништво

Здружението за одржлив развој „Еврохаб агенда“ Струмица објавува повик за учесници на обуката за социјално претприемништво старт ап. -Денес, во период на економска рецесија, социјалната економија во меѓународни рамки е една од главните прашања и е во фокус во европската јавна политика. Причината за ова е бидејќи социјалната економија се бори против социјалната исклученост и […]

Струмица пак со 20 новозаразени, еден починат и седум оздравени

Во текот на изминатото деноноќие се направени 2543 тестирања, а регистрирани се 477 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-221, Куманово-27, Дебар-1, Штип-13, Прилеп-24, Тетово-12, Струга-3, Велес-7, Битола-15, Охрид-17, Кавадарци-20, Гостивар-18, Гевгелија-5, Струмица-20, Крива Паланка-6, Радовиш-6, Крушево-5, Кочани-4, Пробиштип-3, Македонски Брод-2, Пехчево-3, Берово-7, Валандово-2, Виница-4, Делчево-8, Кратово-2, Свети Николе-3, Кичево-7, Ресен-10, Неготино-2. Денеска Институтот за јавно […]

Струмица во март добива уметничка галерија

Заврши реализацијата на проектот „Пренамена и адаптација на деловен простор во Уметничка галерија“. Пренамената се изврши на просторот под градскиот плоштад, изграден како дел од градската скривница, кој порано се користеше за регистрација на бракови, а потоа имаше и други намени. Со тоа градот доби уште едно прекрасно место за сите љубители на уметноста и […]

Струмица со 20 новозаразени, еден починат и 17 оздравени

Во последните 24 часа се направени 3023 тестирања, а регистрирани се 520 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 231-Куманово 22-Дебар 11-Штип 10-Прилеп 9-Тетово 23-Струга 9-Велес 20-Битола 10-Охрид 22-Кавадарци 28-Гостивар 25-Гевгелија 8-Струмица 20-Крива Паланка 12-Радовиш 6-Крушево 2-Кочани 7-Пробиштип 5-Македонски Брод 2-Пехчево 4-Берово 4-Валандово 2-Виница 2-Делчево 7-Кратово 2-Свети Николе 2-Кичево 11-Ресен 1-Неготино 3. Починати се 12 лица, […]

Шест оздравени и без починати и новозаразени од Ковид-19 во

Во последните 24 часа се направени 918 тестирања, а регистрирани се 104 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 53-Куманово 8-Штип 2-Прилеп 13-Тетово 3-Струга 1-Битола 1-Кавадарци 2-Гостивар 1-Гевгелија 1-Крива Паланка 4-Радовиш 1-Крушево 2-Кочани 6-Виница 3-Свети Николе 1-Неготино 2. Починати се 13 лица, четири пациенти од Скопје (78, 66, 71 и 68г), четири од Прилеп (80, 57, […]

Нема починати, петнаесет оздравени и 22 новозаразени во Струмица од

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 270 -Куманово 24 -Штип 17 -Прилеп 17 -Тетово 17 -Струга 6-Велес 23 -Битола 10 -Охрид 12 -Кавадарци 21 -Гостивар 17 -Гевгелија 6 –Струмица 22 -Крива Паланка 13 -Радовиш 10 -Кочани 14 -Пробиштип 1 -Македонски Брод 4 -Пехчево […]

Сопственици на тезги од „Глобал“ повикуваат пожарот да не се

-Ги замолуваме политичките партии да не го користат пожарот во Глобал да добиваат поени кај своите симпатизери и активисти зошто со тоа не ни помагаат на нас, жртвите на настанот. Доколку сакаат да покажат со прст кон кривецот за настанот, замолуваме да се почекаат резултатите од истрагата која е започната и институциите да го кажат […]

Првиот снег треба да падне следниот викенд

Според метео сајтот Foreca првиот снег оваа зима во Струмица треба да падне во вечерните часови на 15 јануари, петок. Прогнозата предвидува снегот да почне да паѓа во вечерните часови на 15 овој месец се до понеделник напладне. Повеќе на следниот линк: https://www.foreca.com/100785380/Strumica-North-Macedonia/hourly