fbpx

Tags : Струмица

Дуото Дац и Митевски ги оживеа евергрините

Синоќа на Струмица ОПЕН фестивал се одржа одличен двочасовен концерт на дуото Драган Спасов – Дац и Александар Митевски. Музичарите приредија вистинска евергрин вечер за сите генерации. Во публиката присуствуваа околу 200 посетители, поради ограничениот простор во градскиот парк.  Изненадување за публиката беше гостувањето на 5 членови од студиото за модерен балет „Газели“ кои придонесоа […]

Нов случај на ковид-19 во Струмица, вкупно регистрирани 89 ,починати

Во последните 24 часа се направени 1529 тестирања, а регистрирани се 89 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 39– Куманово 10– Дебар 1– Штип 4– Прилеп 8– Тетово 1– Струга 3– Битола 1– Охрид 4– Кавадарци 3– Гостивар 2– Струмица 1– Крива Паланка 1– Кочани 1– Македонски Брод 1– Пехчево 1– Берово 3– Валандово […]

Откриени 55 мигранти кај Триводи

На 21.08.2020 околу 04.00 часот, на локалниот пат кој води кон село Триводи, струмичко, полициски службеници забележале товарно возило „ивеко“, без регистарски ознаки. Возачот, откако го забележал службеното моторно возило, запрел, излегол од товарното возило и побегнал, заедно со лицата кои биле во возилото. По извршениот преглед и претрес на теренот биле пронајдени 55 мигранти. […]

159 нови случаи на ковид-19, еден нов во Струмица

Во последните 24 часа се направени 1733 тестирања, а регистрирани се 159 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 32– Куманово 25– Дебар 1– Штип 8– Прилеп 7– Тетово 9– Струга 15– Велес 2– Битола 1– Охрид 4– Кавадарци 5– Гостивар 22– Гевгелија 5– Струмица 1– Радовиш 1– Кочани 2– Пехчево 1– Берово 9– Виница […]

115 нови случаи на ковид-19, оздравени 6 пациенти во Струмица

Во последните 24 часа се направени 1825 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 32-Куманово 7-Дебар 8-Штип 14-Прилеп 2-Тетово 10-Велес 2-Охрид 3-Гостивар 11-Гевгелија 3-Крива Паланка 3-Кочани 1-Пробиштип 1-Берово 8-Делчево 3-Свети Николе 4-Кичево 3 Починати се три лица, двајца пациенти од Скопје на 62 и 68 години и еден пациент од Струга […]

Пожарникарите извлекоа жена од канал кај Рекиџиски мост

Денес околу 08:30 часот во близина на Рекиџиски мост на излезот од Струмица кон село Добрејци, пожарникарите извлекоа жена падната во водите на каналот. Таа е извадена жива и неповредена и предадена на екипа на брза помош, по што била префрлена во Струмичката болница. Во извлекувањето на жената ТППЕ Струмива интервенирале со едно технилко противпожарно […]

Продолжува да расте бројот на заболените од ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 118 нови случаи на ковид-19, од кои еден во Струмица, каде вчера беа регистрирани двајца нови. Со тоа бројот на активни случаи се зголеми на 26. Новите 118 случаи на ковид-19 се регистрирани во: -Скопје 55-Куманово 12-Дебар 1-Штип 5-Прилеп 9-Тетово 6-Струга 1-Велес 2-Битола 1-Охрид […]

Во Струмица двајца нови заразени од коронавирус, вкупно 108 во

Во последните 24 часа се направени 1902 тестирања, а регистрирани се 108 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 45-Куманово 18-Дебар 1-Штип 11-Прилеп 3-Тетово 2-Струга 4-Велес 4-Гостивар 9-Струмица 2-Виница 2-Делчево 4-Свети Николе 3 Починати се двајца пациенти од Куманово (64г и 72г). Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 112 оздравени пациенти од: -Скопје 32-Дебар 1-Штип 20-Прилеп […]

130 нови случаи на ковид-19, еден нов и во Струмица

Во последните 24 часа се направени 1742 тестирања, а регистрирани се 130 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 40-Куманово 6-Штип 13-Прилеп 5-Тетово 13-Струга 4-Битола 3-Охрид 6-Кавадарци 2-Гостивар 18-Струмица 1-Пробиштип 2-Берово 1-Виница 5-Делчево 4-Кичево 7 Починати се двајца пациенти, еден од Скопје (70г.) и еден пациент од Штип (75г.). Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 152 […]

Двајца мигранти загинаа во сообраќајка на патот Струмица – Радовиш

Синоќа околу 22.30 часот било пријавено дека на магистралниот пат Струмица – Штип, кај клучка Радовиш, патничко возило „ауди Q7“, со скопски регистарски ознаки, управувано од непознато лице, во кое се превезувале 12 мигранти од Сирија, удрило во запрено товарно возило, сопственост на МВР. На местото на незгодата починал еден од мигрантите, а еден им […]