fbpx

Tags : Струмица

Венко Филипче: Во Струмица очекуваме голема победа на Стево Пендаровски

Кандидатот на СДСМ и носител во изборна единица 4, Д-р Венко Филипче, денес ја посети Струмица каде оствари низа средби со граѓаните. Филипче ги посети пазарите во градот и разговараше со струмичани за изборите и предизвиците со кои се соочуваат.  „Од разговорите гледам голем ентузијазам и очекувам убедлива победа на Стево Пендарвоски во првиот круг, […]

Тројца повредени во сообраќајна несреќа во Струмица

Попладнево во 16:30 часот во Полициската станица Струмица било пријавено дека на крстосницата од улиците „Климент Охридски“ и „Братство Единство“ во Струмица се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „шевролет“ со струмички регистарски ознаки, управувано од В.Б.(77) од Струмица и товарно возило „фиат“ со струмички регистарски ознаки, управувано од К.Л.(45) од Струмица, соопштија од СВР […]

Ученици од Франција на практична работа во Струмица, ги прими

-Струмица е домаќин на седум ученици од Париз (Франција) предводени од нивен професор, кои денес беа гости во мојот кабинет, заедно со директорот и професори од ДСУ-РЦСОО „Никола Карев“ – Струмица, објави градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов. -Повод за престојот на француските ученици во нашиот град е нивната мобилност, како дел од 14-дневна програма која […]

Се продава куќа на улица „Крушевска Република“ во Струмица

Се продава куќа во Струмица на улица ”Крушевска република” број 110. 100 м2 основа прв спрат,100 м2 втор спрат, 140 м2 дворно место.Број на катови 2. Вкупен број на соби: 8. Цена по договор. Телефон 071-341-077,070-284-063,071-214-070

Изгоре столарска работилница во Струмица

Денеска во 15:00 часот, на ул.„Ристоман Попчевски“, ТППЕ Струмица со 2 против пожарни возила и 6 пожарникари-спасители интервенираше на гасење на запалена дрвена барака која се користела како столарска работилница, при што е причинета значителна материјална штета, соопштија струмичките пожарникари.

Караванот „Не е до нив, до тебе е“ започна синоќа

„Не е до нив, до тебе е“ е моќна кампања во која никој ништо не ветува, а сепак секој делува за поголема одговорност пред својата граѓанска должност. Благодарение на оваа кампања, секој од нас ќе се запраша каков е нашиот став кога станува збор за гласање и зошто толку малку внимание посветуваме на правото на […]

Филипче со порака од Струмица: Да не оставиме ниту еден

Кандидатот за пратеник на СДСМ и коалицијата од Изборна единица 4, неврохирургот Венко Филипче, вчера при својата посета на Струмица пред своите сопартијци говореше дека како партија СДСМ треба да се обедини кон желбата да се помогне на секој еден наш сограѓанин. „Кога ќе се обединиме повторно околу идеалите и тоа јасно и јавно ќе […]

Сликовницата „Рокчето“ од Никола Маџиров ќе биде промовирана во Струмица

Сликовницата „Рокчето“ од поетот Никола Маџиров, со илустрации на Анета Илиевска, ќе биде промовирана на 2 април (вторник), во 18 часот, пред книжарницата „Литература.мк“ во Струмица. Промотор на книгата, која е во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“, ќе биде уредничката Оливера Ќорвезироска, а специјален гостин ќе биде фолклористот Иван Котев. Со […]

Филипче се сретна со млади лекари и специјализанти во Струмица

Носителот на листата за пратеници на СДСМ и коалицијата во Изборна единица 4, Венко Филипче денеска се сретна со млади лекари во Струмица. Филипче ги слушна ставовите на младите лекари  кои имаат зрел пристап кон сложеноста на здравствениот систем. На средбата неврохирургот Филипче истакна дека како пратеник ќе се залага да се создаде квалитетен и […]

Голем стенд АП митинг во Струмица!

Без притисоци и списоци, без телефонски повици и без сендвичи и комбиња! Бојан Велевски и Марјан Ѓеоргиевски пред полни сали ја тераат својата кампања “МОЖЕВМЕ” (мало сутра),  за спас на Македонија! Префинет, политички, интелигентен хумор, по текст на маестро Божидар Божиновски. Перформанс кој наиде на одличен прием кај пребирливата публика. Испратени со овации и голема […]