fbpx

Tags : Струмица

Фото:Фонтаната во центарот на градот осамна полна со пена

Фонтаната долж Булеварот „Маршал Тито“ осамна денес полна со пена. Според Бранко Ѓоргиев од ЈПКД „Комуналец“ најверојатно неодговрни граѓани во фонтаната истуриле прашок за перење или некое друго средство кое создава пена. Додаде дека го осудуваат овој чин, а во текот на денот екипи на комуналното претпријатие ќе ја исчистат фонтаната. Фото: Јул Медија

Продолжува трендот на новозаразени од ковид-19 во Струмица

Освен во Струмица, каде е регистриран еден новозаразен од ковид-19, има еден и во Радовиш, а во Гевгелија се регистрирани 12 нови случаи кај странски државјани. Во последните 24 часа се направени 484 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 9-Дебар 1-Прилеп 5-Тетово 3-Гостивар 1-Гевгелија 12 (странски државјани)-Струмица 1-Радовиш 1-Кочани 1-Пробиштип […]

Заврши Струмица Опен Фестивал 2020

Синоќа заврши деветтото издание на Струмица ОПЕН фестивал кое понуди 20 настани во 20 фестивалски денови. На последниот фестивалски ден публиката уживаше во завршниот концерт на Дани Димитровска и нејзините гости Александра Јанева и Васил Гарванлиев. На изненадување на посетителите, тројцата музичари заеднички го изведоа безвременскиот хит Imagine.  Мотото на овогодинешното издание беше „поинаква приказна“ […]

Инфо ден за граѓанските организации за користење општински простории

Денеска во големата сала на домот на АРМ се одржа Инфо ден со претставници на граѓански организации за објавување на Јавен повик за распределба и доделување на општински простории – времено користење во касарната од страна на граѓанските организации. Според Тони Милушев, раководител на Одделението за локален економски развој, во рамките на една од многу […]

Два нови случаи на ковид-19 во Струмица, еден излекуван

Во последните 24 часа се направени 1486 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 40-Куманово 10-Штип 3-Прилеп 12-Тетово 6-Струга 4-Битола 6-Охрид 7-Кавадарци 3-Гостивар 2-Струмица 2-Крива Паланка 2-Пробиштип 1-Пехчево 1-Виница 2-Делчево 1-Свети Николе 1-Кичево 4-Ресен 1-Неготино 1 Починати се 3 лица, пациент од Кичево (64г), пациент од Скопје (61г) и пациентка од […]

Поднесено обвиние против поранашна пратеничка од Струмица за незаконски патни

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за продолжено кривично дело – Измама во службата од член 355 став 3 во врска со став 1 и во врска со член 45 став 3 од Кривичниот законик. Станува збор за предметот во јавноста познат како „Друмарина“ за кој истражната постапка ја водеше Јавното […]

Во Струмица пет новозаразени од Ковид-19, еден оздравен

Во последните 24 часа се направени 1772 тестирања, а регистрирани се 145 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 32-Куманово 15-Дебар 5-Штип 8-Прилеп 8-Тетово 9-Струга 4-Велес 2-Битола 4-Охрид 4-Кавадарци 2-Гостивар 12-Гевгелија 1-Струмица 5-Крива Паланка 2-Кочани 3-Пробиштип 2-Пехчево 5-Берово 1-Виница 2-Делчево 8-Свети Николе 4-Кичево 6-Неготино 1 Во болнички услови починати се двајца пациенти од Дебар (67г) и […]

Средношколци со мирен протест побараа враќање во клупите

Со мирен протест, кој се одржаа попладнево на Плоштадот „Гоце Делчев“, средношколци од Струмица побараа да се вратат во училиштата и да продолжат со настава. Со транпаренти „Назад во клупа“, „Неписменоста е полоша од вирус“ и „Протестирам за мене, за тебе, за сите“, средношколците им порачаа на надлежните дека вистинскиот проблем ќе се случи кога […]

Два нови случаи на ковид-19 во Струмица, четири во Гевгелија,

Во последните 24 часа се направени 1297 тестирања, а регистрирани се 131 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 34– Куманово 20– Штип 5– Прилеп 8– Струга 3– Велес 1– Битола 2– Охрид 4– Кавадарци 2– Гостивар 12– Гевгелија 4– Струмица 2– Радовиш 1– Кочани 3– Македонски Брод 1– Берово 6– Валандово 1– Виница 6– […]

Нови четворица позитивни на ковид-19 во Струмица, двајца оздравени, вкупно

Во последните 24 часа се направени 2018 тестирања, а регистрирани се 159 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 45– Куманово 26– Дебар 9– Штип 10– Прилеп 12– Тетово 5– Струга 4– Велес 4– Битола 2– Охрид 2– Кавадарци 7– Гостивар 6– Гевгелија 3– Струмица 4– Крива Паланка 6– Кочани 2– Пробиштип 2– Пехчево 3– […]