fbpx

Струмица со 16 нови случаи на Ковид-19

 Струмица со 16 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 7.647 тестирања, а регистрирани се 378 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 118• Тетово – 114• Гостивар – 51• Кичево – 20• Куманово – 18• Струмица – 16• Битола и Охрид – по 9• Кавадарци – 6• Велес – 4• Кочани – 3• Струга и Радовиш – по 2• Прилеп, Штип, Ресен, Берово, Виница и Македонски Брод – по 1.

Пријавено е едно починато лице од Скопје (71г).

Регистрирани сe 25 оздравени пациенти од:

• Скопје – 11• Тетово – 7• Куманово – 4• Битола, Гостивар и Кавадарци – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.012.809 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 157.627 бројката на оздравени пациенти е 150.506, на починати е 5.503, а бројот на активни случаи изнесува 1.618

Share via
Copy link