fbpx

Tags : Избори2020

Во Струмица ќе гласаат 473 болни и шест лица во

До Општинската изборна комисија во Струмица до синоќа, кога беше последниот рок за поднесување на барања за гласање на болни и изнемоштени лица, се поднесени вкупно 473 барања и шест за лица кои во самоизолација, сооппшти претседателот на ОИК-Струмица, томислав Андреев. Според него, комисијата денес ќе ги разгледа барањата и сите тие што имаат потребна […]

ДИК: Лицата во самоизолација и карантин можат да се пријават

Државната изборна комисија (ДИК) изработи посебна интернет страница преку која лицата кои се во домашен карантин или на кои им е одредена мерка за самоизолација поради коронавирусот можат да се регистрираат за гласање на претстојните парламентарни избори. Рокот за пријавување на граѓаните кои се во карантин или изолација, според упатството на ДИК, истекува утре (8 јули) на полноќ. […]

Филипче: На денот на изборите ќе биде безбедно да се

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче истакна дека во изминатите четири месеци тој и колегите во Комисијата за заразни болести се целосно посветени да обезбедат препораки, закони и протоколи со кои ќе се спречи ширењето на коронавирусот. „Протоколите кои досега ги подготвивме за повторно отворање на бизнисите и нормализирање на животот по нови правила, […]