fbpx

Tags : настап

Фото: Струмичките пчели од „Пчелин рај“ настапија на „Меден Радовиш“

Карневалската група „Пчелин рај“ при ОУ „Видое Подгорец“ денеска настапи на манифестацијата „Меден Радовиш“, која се одржува во рамки на чествувањето на патронот и заштитник на Радовиш-Свети Спасо Радовишки. Нивниот настап на ова манифестација беше проследен со големо внимание од присутните, а претходно оваа карневалска група настапи на други карневали во земјава и странство. Фото: […]

Забележителен настап на карневалската маска „Пчелин рај“ на Меѓународниот карневал

Карневалската маска „Пчелин рај “ на ООУ „Видое Подгорец“ имаше забележителен настап на 16 Меѓународен карневал во Лесковац, Србија. Струмичките пчели во конкуренција на маски од 29 групи добија пофалница за нивната креација и настап со што ја продолжувата серија успешни презентации на Струмичкиот карневал и нивната маска.

КУД „Кирил и Методиј“ од Иловица во септември ќе настапи

Културно уметничкото друштво (КУД) „Кирил и Методиј“, каде членуваат млади од селата Иловица и Штука, се подготвува за настап на меѓународен фестивал во Неделино, Бугарија што се одржува од 3 до 5 септември годинава. Настапот на 20-от Национален фолклорен фестивал за танцување и пеење во Неделино, годинава е поддржан од Еуромакс Ресоурцес, компанијата што го […]