fbpx

Tags : одбележување

Костадинов на одбележување на „Светите 15 свештеномаченици“ во Кукуш

-Нашиот пријателски град Кукуш од Грција, денеска го слави празникот „Свети 15 Тивериополски Свештеномаченици” , според Грегоријанскиот календар, објави градоначалникот Костадинов. -На покана на градоначалникот Димитрис Киријакидис, со делегација од мои соработници и советници, присуствувавме на утринската Божествена Литургија и Литија на која присуствуваше и нашиот Митрополит Струмички г. Наум и верници мои сограѓанки и […]

Градоначалникот Костадинов на одбележување на Светскиот ден на здравјето

Градоначалникот Костадин Костадинов и членови на Советот на општина Струмица, присуствуваа на настанот кој по повод 7.Април – Светскиот ден на здравјето се одржа во фоајето на центарот за култура „Антон Панов“. Настанот се одржа во заедничка организација на здравствените работници од ЈЗУ „Здравен дом“ Струмица, волонтерите на Црвениот крст и учениците од медицинските струки […]

Костадинов на одбележување на патрониот празник на СОУ „Димитар Влахов“

-Денеска по повод патрониот празник, положив цвеќе и оддадов почит пред спомен бистата на народниот херој Димитар Влахов, којашто се наоѓа дворот на истоименото средно општинско училиште.Со учениците и вработените го одбележавме патрониот празник, а ја искористив приликата да поразговараме за актуелната состојба во училиштето, неговите предизвици, воведеното дуално средно стручно образование како успешен начин […]

Почнува одбележувањето на Денот на заштитниците на Струмица-Свети петнаесет

Со доделувањето на наградите по распишаниот литературен конкурс посветен на градот, денес во библиотеката „Благој Јанков Мучето“, почнува реализацијата на настаните со коишто ќе биде одбележан Денот на заштитниците на Струмица „Св. 15 Тивериополски свештеномаченици“. Вечерва во 19 часот во НУЦК „Антон Панов“ ќе биде отворена изложбата на фотографии и слики од Боро Арсовски. Одбележувањето […]