fbpx

Tags : Валандово

Утринска физичка пресметка во Валандово

Вчера во Полициската станица Валандово било пријавено дека околу 06:20 часот на ул.„Маршал Тито“ во Валандово бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу И.А.(43) од село Баница, струмичко и Б.Б.(69) од село Раброво, валандовско, соопштија денеска од СВР Струмица. По целосно расчистување на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Филипче во Валандово: Расположението се менува, СДСМ добива зголемена поддршка

Вчеравечер како носител на Изборната единица 4, Венко Филипче го посети Општинскиот изборен штаб во Валандово. Оттаму порача дека по објава на носителите за претстојните парламентарни избори, СДСМ добива зголемена и силна поддршка на терен. „По една недела на терен и средби со граѓани, морам да истакнам дека се чувствува обединетоста и мобилизација на гласачите […]

Тешко повреден возач во Валандово откако удрил во бетонски остров

Вчера во 20:10 часот во Полициската станица Валандово било пријавено дека на булевар „Првомајска“ во Валандово, патничко возило „фиат пунто“ со валандовски регистарски ознаки, удрило во бетонски остров на булеварот, соопштија денеска од СВР Струмица. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот А.Ј.(54) од село Пирава, валандовско, констатирани во Медицински центар Гевгелија. Увид на […]

Пожарникарите од Струмица и Валандово гаснеле пет пожари на отворено

Регионалниот ЦУК Струмица, известува дека пожарникарите од ТППЕ Валандово од 13:05 до 15:55 часот, со 2 против пожарни возила и 4 пожарникари интервенирале на запалена ниска вегетација, капини и овоштарник на површина од 3 хектари кај местото „Извор“ кај село Собри; Во период од 15:50 до 16:25 часот, со 1 ПП возило и 3 пожарникари […]

Пожарникарите од Гевгелија и Валандово гаснеле пожари на отворено

Според информацијата од Центарот за управување со кризи (ЦУК), ТППЕ од Гевгелија имала две одделни интервенции заради запалена ниска вегетација и трска кај селата Селимли и Богородица. Пожарникарите од Валандово гаселе кај село Удово, месност „Адата“ на површина од 0,5 хектари. Фото: архива

Центарот за развој на Југоистокот набави две возила за пожарникарите

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион го спроведува проектот „Рано откривање на пожарите и нивно движење за превенција и справување со катастрофи – eFIDAR“. Центарот е проектен партнер во овој проект и го имплементира заедно со Регионот на Централна Македонија, Грција и Центар за управување со кризи, Република С. Македонија. Проектот е финансиран од […]

Девет лица повредени во сообраќајка кај Валандово

Вчера во 04.10 часот во СВР Струмица било пријавено дека на регионалниот пат во близина на село Раброво, валандовско, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „фолксваген голф“, управувано од И.К.(61) од Струмица, патничко возило „цитроен“, управувано од Г.А.(35) од Струмица, двете со струмички регистарски ознаки и трактор „ИМТ“ со гевгелиски регистарски ознаки, управуван од […]

Ќе се реконструира кино салата во Валандово

-Денес, со Министерството за култура го потпишавме договорот за реконструкција на кино салата во Валандово, како еден од најважните објекти за културниот живот на локалната заедница, објави градоначалникот Перо Костадинов. -Реконструкцијата ќе опфаќа: поставување на нова кровна конструкција, фасада, плафон, комплетна промена на столаријата, молеро фарбачки работи во внатрешноста, нов под во салата, под со […]

Косовари фатени кај Валандово како шверцуваат мигранти од Авганистан

На 27.10.2022 во 21.50 часот кај индустриската зона во Валандово, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Стар Дојран ги лишиле од слобода В.Р.(22), А.Д.(24), Г.А.(23), Ф.Г.(23) и Л.Р.(20), сите од Косово затоа што со три патнички возила „фолксваген голф“ со косовски национални ознаки превезувале 10 лица мигранти од Авганистан, од кои пет мажи, […]

Пронајдени 44 мигранти кај Валандово

Вчера околу 19:40 чaсот на место викано „Страиште“, во близина на Валандово, полициски службеници од Полициската станица за гранични проверки и граничен надзор „Стар Дојран“ го лишиле од слобода С.Л.(23) од село Сопотница, демирхисарско. При преглед во товарно возило „мерцедес“, со скопски регистарски ознаки, кое го управувал, во специјално направен бункер во возилото, биле пронајдени […]