fbpx

Tags : затворска казна

Приведен струмичанец, баран по потерница за издржување на седумгодишна затворска

На 25.07.2023 во 13>30 часот во Струмица, полициски службеници од Секторот за внатрешни Струмица го привеле С.Т.(26) од Струмица, соопштија денеска од МВР. Тој бил баран по централна потерница врз основа на наредба од Основен суд Струмица за издржување на затворска казна во траење од седум години за сторено кривично дело по член 193-а од […]

Приведено лице во Радовиш за доиздржување на затворска казна

Вчера во 20:35 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш го лишиле од слобода Ф.Ш.(38) од село Зрновци, општина Зрновци, соопштија денеска од СВР Струмица. Тој бил баран по потерница врз основа на наредба од Казнено-поправната установа Затвор Штип за доиздржување на затворска казна во времетраење од една година и 7 […]

Затворска казна од 15 месеци за возачот кој ја прегази

И.Ч. (18) од Струмица денеска во Основниот суд во Струмица е осуден на казна затвор во траење од 15 месеци заради прегазувањето на Верица Белчовска (20) од беровското село Русиново. Судот го прогласи за виновен за  сторени кривични дела „Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот “ и „Неукажување помош на лице […]