fbpx

Tags : Зоран Заев

Видео обраќање на претседателот на СДСМ Зоран Заев: Заедно направивме

Заедно направивме многу.Заедно победивме режим.Заедно минавме низ тешки мигови и премрежија. Не беше лесно да се надминат препреките и да се ослободи државата. Но, успеавме.Си подадовме рака со соседите. Станавме рамноправна членка на НАТО. На зацртан пат кон Европската Унија. Спроведовме и успешен попис, нешто што сите го сметаа за невозможно.Заедно градиме економски напредна земја […]

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев гласаше на партиските избори во

Лидерот на СДСМ и единствен кандидат за претседател на партијата, Зоран Заев, заедно со сопругата Зорица, денес напладне гласаше на првите директни внатрепартиски избори. Своето право на глас Заеви го остварија на партиското избирачко место 16604 во Струмица. Според претседателката на Централната изборна комисија, Викторија Мадиќ, излезноста до 12 часот е 46 отсто од вкупно […]

Заев: Во 2021 носиме европски стандарди дома, сите во акција!

Ја испраќаме годината запаметена по светска пандемија која целосно ни го измени начинот на живеење, а со тоа и светогледот. Ќе ја паметиме како година на најголемата светска криза во новиот век. Старата поговорка вели „на мака се познаваат јунаците“ – така и оваа мака ни покажа многу јунаци на првата борбена линија, ама ни […]

Заев:Слободата и демократијата немаат цена

Пред осум години, на денешен ден беше нападната македонската демократија, пратениците и Собранието под удар на режимската репресија, потсети премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев на својот фејсбук профил. 24 декември, црниот понеделник, е паметник за вистинското лице на насилничката, режимска матрица на ВМРО-ДПМНЕ.Таквиот однос кулминираше години подицна, на 27 април, со насилниот упад […]

Премиерот Зоран Заев и поранешниот премиер Алексис Ципрас ја добија

Претседателот на Покраинскиот парламент на Хесен – СР Германија – Борис Рајн попладнево на специјална церемонија им ја додели Хесенската наградата за мир за 2020 на премиерот Зоран Заев и на поранешниот премиер Алексис Ципрас. Заради пандемијата со КОВИД-19, наградата за мир од Хесен на Фондацијата Алберт Освалд, оваа година се додели за прв пат […]

Премиерот Заев по повод Меѓународниот ден на ненасилство

Ве повикувам сите, да се спротивставиме на насилството и да ја раскажуваме нашата убава македонска приказна по која стануваме познати во целиот свет, стои меѓу другото во обраќањето на премиерот Зоран Заев по повод Меѓународниот ден на ненасилство. Денес е Меѓународниот ден на ненасилство, ден кој треба да не потсети дека имаме обврска и должност […]

Честитка од премиерот Зоран Заев по повод Меѓународниот ден на

Денес е Mеѓународен ден на мирот. Во 1981, Генералното собрание на Обединетите нации едногласно ја усвои Резолуцијата 36/67 која го промовира идеалот на мирот. Северна Македонија е во срцето на турбулентниот Балкан. Дијалогот, толеранцијата и почитувањето на различностите се основа за градење добрососедски односи во нашиот регион во насока на обезбедување траен мир, развој и […]

Заев: Очекувам граѓаните преку својот глас да дадат правец за

Изјава на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и носител на кандидатска листа во четвртатата изборна едница по гласањето на избирачкото место 1730 во Струмица Почитувани претставници на медиумите, почитувани граѓани,  Денеска во мојата Струмица го остварив своето право на глас, секако почитувајќи ги сите безбедносни протоколи со што го заштитив моето здравје, здравјето на избирачкиот […]

Заев: Со новата македонска развојна економија платите, пензиите и финансиската

Прес-конференција на пртетседателот на СДСМ и носител на листата во ИЕ 4, Зоран Заев Почитувани граѓани, почитувани новинари, Пред три години Владата предводена од СДСМ се соочи со сериозни предизвици во економијата, кои од нас бараа умешност, ефикасност, но и храброст и решителност. Пред нас имавме клекната економија, огромни долгови направени за финансирање криминални тендери […]