fbpx

Црн ковид биланс во Струмица: еден починат,38 нови и 9 оздравени

 Црн ковид биланс во Струмица: еден починат,38 нови и 9 оздравени

Во последните 24 часа направени се 6.173 тестови, а регистрирани се 1.865 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 871• Битола – 177• Прилеп – 119• Куманово – 86• Охрид – 60• Кавадарци и Велес – по 53• Кичево – 46• Штип – 40• Струмица – 38• Тетово – 37• Гевгелија – 28• Гостивар – 27• Неготино – 24• Радовиш – 23• Струга и Ресен – по 22• Кочани – 21• Крушево – 20• Валандово – 15• Делчево – 14• Крива Паланка – 12• Свети Николе – 10• Богданци – 9• Пробиштип – 8• Берово – 6• Македонски Брод – 5• Демир Хисар – 4• Виница, Кратово и Демир Капија – по 3• Македонска Каменица и Пехчево – по 2• Дебар и Дојран – по 1Од вкупниот број на позитивни (1.865), регистрирани се 207 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица:

по 2 починати лица од Скопје (81г и 86г) и Битола (65г и 66г) и по едно починато лице од Прилеп (45г), Охрид (69г), Струмица (68г) и Валандово (72г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 784 оздравени пациенти од:

• Скопје – 477• Битола – 52• Прилеп – 40• Кавадарци – 30• Велес – 22• Охрид – 19• Куманово – 18• Гевгелија – 16• Штип, Тетово и Кочани – по 14• Струмица – 9• Радовиш – 8• Валандово – 7• Кичево и Ресен – по 6• Неготино – 5• Гостивар, Крива Паланка и Свети Николе – по 4• Делчево, Пробиштип и Македонски Брод – по 3• Струга, Крушево, Богданци, Демир Хисар, Дебар и Дојран – по 1Досега во земјата се направени вкупно 1.686.063 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 239.920, бројот на оздравени пациенти е 217.305, на починати е 8.070, а бројот на активни случаи изнесува 14.545

Share via
Copy link