fbpx

Еден починат, 60 нови и 5 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат, 60 нови и 5 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 6.802 тестирањa, а регистрирани се 1.081 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 314• Гостивар – 187• Тетово – 160• Куманово – 84• Струмица – 60• Кичево – 47• Охрид – 38• Дебар – 30• Струга – 27• Прилеп – 25• Битола – 20• Штип и Ресен – по 12• Радовиш – 11• Велес и Кочани – по 9• Берово и Виница – по 6• Кратово – 5• Кавадарци и Свети Николе – по 4• Пробиштип – 3• Неготино и Пехчево – по 2• Делчево, Валандово, Крушево и Македонски Брод – по 1.

Пријавени се 15 починати лица:

по 3 починати лица од Скопје (37г,43г и 49г), Куманово (46г,55г и 63г), Тетово (60г,65г и 79г) и Гостивар (53г,69г и 77г) и по едно лице од Струмица (52г), Струга (43г) и Кичево (77г). Сите пријавени починати лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 91 оздравени пациент од:

• Скопје – 35• Гостивар – 12• Тетово – 9• Кичево и Дебар – по 8• Куманово и Струмица – по 5• Прилеп и Радовиш – по 2• Битола, Кавадарци, Штип, Ресен и Крива Паланка – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.079.818 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 164.529 бројката на оздравени пациенти е 151.235, на починати е 5.589, а бројот на активни случаи изнесува 7.705

Share via
Copy link