fbpx

Нема починати, 44 новозаразени и 13 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Нема починати, 44 новозаразени и 13 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2827 тестирања, а регистрирани се 883 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 345-Куманово 37-Дебар 10-Штип 32-Прилеп 54-Тетово 32-Струга 21-Велес 39-Битола 36-Охрид 34-Кавадарци 29-Гостивар 19-Гевгелија 32-Струмица 44-Крива Паланка 7-Радовиш 12-Крушево 1-Кочани 25-Пробиштип 2-Демир Хисар 1-Македонски Брод 1-Пехчево 4-Валандово 8-Виница 5-Делчево 1-Кратово 3-Свети Николе 12-Кичево 16-Ресен 4-Неготино 17.

Во болнички услови починати се 29 лица, дванаесет пациенти од Скопје (72, 75, 80, 70, 84, 54, 64, 33, 78,78,48 и 64г.), два пациенти од Куманово (63 и 82г.), три пациенти од Прилеп (76, 67 и 87г.), двајца од Тетово (65 и 72г.), пациент од Струга (81г.), двајца од Велес (77 и 80г.), два пациенти од Битола (64 и 65г.), двајца од Гостивар (63 и 74г.), пациент од Валандово (83г.) и двајца од Кичево (78 и 73г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 536 оздравени пациенти од:

-Скопје 153-Куманово 23-Штип 17-Прилеп 30-Тетово 43-Струга 26-Велес 26-Битола 40-Охрид 18-Кавадарци 21-Гостивар 41-Гевгелија 15-Струмица 13-Крива Паланка 5-Радовиш 6-Крушево 1-Кочани 3-Пробиштип 3-Валандово 5-Виница 1-Делчево 3-Кратово 3-Свети Николе 13-Кичево 9-Ресен 8-Неготино 10.

Досега во земјата се направени вкупно 376.565 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 77134, бројката на оздравени пациенти е 52949, на починати е 2254, а бројот на активни случаи изнесува 21931.

Share via
Copy link