fbpx

Нови 36 случаи на Ковид-19 во Струмица и 14 оздравени

 Нови 36 случаи на Ковид-19 во Струмица и 14 оздравени

Во последните 24 часа се направени 3211 тестирања, а регистрирани се 1192 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 571-Куманово 63-Дебар 15-Штип 50-Прилеп 51-Тетово 87-Струга 10-Велес 42-Битола 43-Охрид 49-Кавадарци 15-Гостивар 40-Гевгелија 6-Струмица 36-Крива Паланка 3-Радовиш 4-Крушево 6-Кочани 27-Пробиштип 14-Демир Хисар 5-Берово 1-Виница 7-Делчево 2-Кратово 3-Свети Николе 7-Кичево 22-Ресен 11-Неготино 2.

Починати се 22 лица, осум пациенти од Скопје (78, 78, 61, 60, 81, 70, 84 и 51г), двајца од Штип (80 и 80г), еден од Прилеп (65г), двајца од Тетово (41 и 66г), двајца од Велес (75 и 57г), двајца пациенти од Битола (71 и 66г) и двајца од Охрид (54 и 73г), еден пациент од Гостивар (72г), еден од Крушево (81г) и еден пациент од Пехчево (53г). Од нив, еден е починат вон, станатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 359 оздравени пациенти од:

-Скопје 206-Куманово 15-Дебар 2-Штип 11-Прилеп 17-Тетово 11-Велес 3-Битола 9-Кавадарци 11-Гостивар 4-Гевгелија 4-Струмица 14-Радовиш 3-Кочани 27-Пробиштип 4-Пехчево 1-Берово 1-Валандово 3-Свети Николе 1-Кичево 6-Ресен 2-Неготино 4Досега во земјата се направени вкупно 259.115 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 35097, бројката на оздравени пациенти е 22024 , на починати е 1071, а бројот на активни случаи изнесува 12002.

Share via
Copy link