fbpx

Црн биланс:Шест починати, 26 новозаразени и исто толку оздравени во Струмица од Ковид-19

 Црн биланс:Шест починати, 26 новозаразени и исто толку оздравени во Струмица од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2731 тестирања, а регистрирани се 913 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 459- Куманово 25- Дебар 1- Штип 18- Прилеп 78- Тетово 44- Струга 11- Велес 79- Битола 33- Охрид 37- Кавадарци 24- Гостивар 9- Гевгелија 3- Струмица 26– Крива Паланка 3- Радовиш 3- Крушево 3- Кочани 8- Пробиштип 2- Демир Хисар 3- Пехчево 1- Берово 1- Валандово 2- Виница 4- Делчево 10- Кратово 5- Свети Николе 9- Кичево 5- Ресен 2- Неготино 5

Починати се 24 лица, двајца пациенти од Скопје (77 и 67г), еден од Куманово (59г), четири пациенти од Прилеп (70, 61, 79 и 45г), тројца од Велес (82, 78 и 82г), двајца од Битола (80 и 62г), тројца пациенти од Охрид (67, 64 и 68г), двајца од Гостивар (66 и 68г), шест пациенти од Струмица (75, 64, 75, 60, 37 и 61г) и еден пациент од Пробиштип (69г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 421 оздравени пациенти од:

– Скопје 199- Куманово 18- Штип 15- Прилеп 25- Тетово 25- Струга 6- Велес 11- Битола 7- Охрид 14- Кавадарци 15- Гостивар 11- Гевгелија 16- Струмица 26- Радовиш 5- Крушево 1- Кочани 1- Пробиштип 2- Македонски Брод 1- Берово 4- Валандово 1- Свети Николе 7- Кичево 7- Неготино 4.

Досега во земјата се направени вкупно 255.904 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 33908, бројката на оздравени пациенти е 21665, на починати е 1049, а бројот на активни случаи изнесува 11194.

Share via
Copy link