fbpx

Осум новозаразени и 23 оздравени од короновирус во Струмица, денес нема починати

 Осум новозаразени и 23 оздравени од короновирус во Струмица, денес нема починати

Во последните 24 часа се направени 2467 тестирања, а регистрирани се 498 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 246-Куманово 30-Дебар 1-Штип 10-Прилеп 34-Тетово 19-Струга 15-Велес 5-Битола 10-Охрид 21-Кавадарци 14-Гостивар 19-Гевгелија 12-Струмица 8-Крива Паланка 9-Радовиш 1-Крушево 2-Кочани 7-Пробиштип 1-Македонски Брод 4-Пехчево 4-Берово 2-Валандово 3-Делчево 1-Свети Николе 1-Кичево 7-Неготино 12.

Починати се 17 лица, шест пациенти од Скопје (66, 45, 77, 72, 77, 67г), двајца од Куманово (62 и 58г), еден од Прилеп (78г), еден од Тетово (59г), еден од Струга (81г), тројца пациенти од Велес (75, 77 и 81г), еден од Охрид (69г), еден од Крушево (54г) и еден пациент од Неготино (60г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 606 оздравени пациенти од:

-Скопје 194-Дебар 6-Штип 22-Прилеп 61-Тетово 36-Струга 20-Велес 22-Битола 39-Охрид 45-Кавадарци 24-Гостивар 27-Гевгелија 16-Струмица 23-Крива Паланка 4-Радовиш 6-Крушево 1-Кочани 11-Пробиштип 1-Демир Хисар 1-Македонски Брод 2-Пехчево 1-Берово 5-Виница 1-Кратово 1-Свети Николе 3-Кичево 18-Ресен 5 -Неготино 11.

Досега во земјата се направени вкупно 396.797 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 82301, бројката на оздравени пациенти е 60256, на починати е 2473, а бројот на активни случаи изнесува 19572.

Share via
Copy link