fbpx

Oсумнаесет новозаразени, 1 починат и 29 оздравени од КОВИД-19 во Струмица

 Oсумнаесет новозаразени, 1 починат и 29 оздравени од КОВИД-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 3084 тестирања, а регистрирани се 1093 нови случаи на ковид-19 во:-Скопје 431-Куманово 57-Дебар 14-Штип 41-Прилеп 60-Тетово 41-Струга 29-Велес 55-Битола 37-Охрид 37-Кавадарци 44-Гостивар 94-Гевгелија 14-Струмица 18-Крива Паланка 7-Радовиш 11-Крушево 8-Кочани 13-Пробиштип 2-Македонски Брод 2-Валандово 3-Виница 3-Делчево 7-Кратово 1-Свети Николе 20-Кичево 15-Ресен 1-Неготино 19

Починати се 28 лица, девет пациенти од Скопје (54, 71, 80, 62, 86, 82, 70, 82 и 62г), четири од Куманово (76, 78, 69 и 85г), еден пациент од Дебар (82г), еден од Штип (61г), пет пациенти од Тетово (83, 72, 74, 62 и 64г), еден од Струга (57г), еден од Велес (70г), еден од Охрид (39г), двајца од Гостивар (69 и 53г),еден д Струмица (55г), еден од Кратово (74г) и еден пациент од Ресен (69г).

Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 819 оздравени пациенти од:-Скопје 256-Куманово 57-Дебар 6-Штип 26-Прилеп 49-Тетово 50-Струга 13-Велес 42-Битола 42-Охрид 27-Кавадарци 33-Гостивар 52-Гевгелија 6-Струмица 29-Крива Паланка 5-Радовиш 9-Крушево 2-Кочани 25-Пробиштип 2-Демир Хисар 3-Берово 9-Валандово 6-Виница 11-Делчево 6-Кратово 8-Свети Николе 17-Кичево 13-Ресен 2-Неготино 13Досега во земјата се направени вкупно 325.959 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 59701, бројката на оздравени пациенти е 36825, на починати е 1658, а бројот на активни случаи изнесува 21218.

Share via
Copy link