fbpx

Регистрирани се 234 нови случаи на Ковид 19, 13 новозаразени во Струмица и еден починат

 Регистрирани се 234 нови случаи на Ковид 19, 13 новозаразени во Струмица и еден починат

Во последните 24 часа се направени 2.907 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи на Ковид 19 во:

-Скопје 83

-Куманово 27

-Битола 16

-Тетово 14

-Струмица 13

-Штип и Виница по 9

-Кичево 7

-Прилеп и Велес по 6

-Гостивар, Струга и Кочани по 5

-Охрид 4

-Радовиш, Крушево и Демир Хисар по 3

-Пробиштип, Богданци и Демир Капија по 2

-Кавадарци, Гевгелија, Неготино, Свети Николе, Крива Паланка, Берово, Делчево, Валандово, Кратово и Пехчево по 1

Пријавени се вкупно 25 починати лица: 10 од Скопје (46г,60г,64г,65г,67г, 67г, 70г,71г, 74г и 75г), по 2 лица од Тетово (70г и 72г), Штип (69г и 70г) и Гостивар (67г и 79г) и по 1 починато лице од Куманово (64г), Прилеп (63г), Охрид (80г), Виница (27г), Струмица (78г), Кочани (56г), Кичево (62г), Струга (78г) и Свети Николе (57г). Од пријавените, 4 лица се починати во домашни услови, а останатите 21 во болнички услови.

Регистрирани се 786 оздравени пациенти од:

-Скопје 348

-Куманово 61

-Тетово 47

-Прилеп 43

-Битола 38

-Кавадарци 37

-Велес 32

-Неготино 25

-Гостивар 20

-Штип 18

-Струмица и Кичево по 17

-Гевгелија 16

-Охрид 13

-Кочани и Ресен по 9

-Богданци 5

-Виница 4

-Струга, Радовиш, Крушево, Свети Николе и Делчево по 3

-Демир Хисар, Пробиштип, Валандово и Македонски Брод по 2

-Демир Капија, Крива Паланка, Кратово и Македонска Каменица по 1

Досега во земјата се направени вкупно 734.904 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 153.694, бројката на оздравени пациенти е 137.331, на починати е 5.067, а бројот на активни случаи изнесува 11.296.

Share via
Copy link