fbpx

Се намалува бројот на новозаразени од коронавирусот: 5 нови и 20 оздравени

 Се намалува бројот на новозаразени од коронавирусот: 5 нови и 20 оздравени

Во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на Ковид 19 во:

-Скопје 76 -Куманово 25 -Битола 11-Прилеп 10 -Тетово 9-Кичево 7 -Струга и Радовиш по 6 -Велес, Охрид, Штип и Струмица по 5-Виница 4 -Неготино, Ресен и Берово по 3 -Гостивар, Кавадарци, Гевгелија, Свети Николе и Македонска Каменица по 2 -Кочани, Крива Паланка, Пробиштип, Валандово и Кратово по 1.

Пријавени се вкупно 12 починати лица:

6 од Скопје (48г,62г,69г,75г,78г, 84г,), по 2 лица од Гостивар (58г и 70г), и по 1 починато лице од Куманово (68г), Кавадарци (74г), Виница (66г) и Крушево(37г).

Регистрирани се 333 оздравени пациенти од:

-Скопје 139 -Охрид 43 -Куманово 24 –Струмица 20 -Струга 14 -Прилеп 13 -Битола 12 -Велес 10 -Тетово, Кочани и Кичево по 7 -Кавадарци и Штип по 5 -Гевгелија и Неготино по 4 -Гостивар, Виница, Богданци и Македонски Брод по 3 -Свети Николе и Делчево по 2-Пробиштип, Валандово и Пехчево по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 738.012 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 153.891, бројката на оздравени пациенти е 137.664, на починати е 5.079, а бројот на активни случаи изнесува 11.148.

Share via
Copy link